אילון מאסק ומוח שמחובר לכבלים (אילוסטרציה) (צילום: Justin Sullivan, גטי אימג'ס, שאטרסטוק. עיבוד: tech12)
מאסק והדמיה של מוח מחובר לכבלים. היקף הניסוי ומועד התחלתו לא נחשפו | צילום: Justin Sullivan, גטי אימג'ס, שאטרסטוק. עיבוד: tech12

אילון מאסק מתקרב לניסויים בבני אדם: ניוראלינק (Neuralink), חברת הניורוטק של אילן מאסק, קיבלה את אישור הרגולטור האמריקאי להתחיל לבצע ניסויים בבני אדם, כך הודיעה החברה אתמול.

ניוראלינק מפתחת שבב המיועד להשתלה בצמוד למוח האנושי וקיבלה לדבריה את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי ה-FDA לעבור לשלב הניסויים הקליניים. היקף הניסוי או התאריך שבו הוא ייצא לפועל לא נחשפו.

השבב שפיתחה ניוראלינק ומכונה בחברה Link נועד לאפשר לחולים הסובלים משיתוק קשה לשלוט באמצעים חיצוניים באמצעות אותות מוחיים בלבד. במילים אחרות: השבב אמור לאפשר לאנשים להקליד טקסט "ולדבר" באמצעות מחשבות.

החוקרים מסוייגים: האם שתלי המוח הם הממשק הגדול הבא?

השתל עצמו אינו גדול, אך השתלה שלו במוח אנושי דורשת ביצוע ניתוח מוח מורכב מאוד, שכן הוא מתחבר לרקמת המוח באמצעות מערכת מסועפת וקולט ממנה סיגנלים. לפי אתר החברה, לאחר השתלה מוצלחת מטופלים יוכלו לשלוט בעכבר ומקדלת חיצוניים באמצעות קישור Bluetooth.

ניוראלינק הסתבכה בעבר במספר שערוריות, בהן דיווחים חוזרים ונשנים על ניסויים אכזריים בקופים, וחקירה של משרד התחבורה האמריקאי נגדה בגין שינוע חומרה מזוהמת בצורה לא חוקית.

הטכנולוגיה של ניוראלינק משתייכת לתחום שנקרא BCI, קיצור של brain-computer interface - ממשק מחשב-מוח. התחום פועל כבר כמה עשרות שנים, אך מעטות מהחברות הפועלות בו הצליחו לקבל בעבר אישור לביצוע ניסוי בבני אדם - ועד כה אף אחת מהן לא הצליחה לקבל אישור סופי לשימוש במוצר שלה.