ג'ק דורסי (צילום: getty images)
צילום: getty images

"באופן קונסיסטנטי הוא (דירקטוריון טוויטר, א"ל) תמיד היה המקור לחוסר התפקוד של טוויטר", צייץ ג'ק דורסי, מייסד טוויטר, בשבת - בתוך תגובה לטוויט של היזם גרי טאן. טאן דיבר על כך שדירקטור כושל יכול "לאדות לחברה מיליארד דולר" ודורסי התפרץ לדיון והביע את חוסר שביעות רצונו מדירקטוריון החברה שהקים. כשנשאל דורסי על ידי אחד הגולשים אם מותר לו לומר את הדברים הללו, דורסי ענה בפשטות: "לא" - ככל הנראה משום שהוא עדיין בעל מניות וחבר דירקטוריון בחברה, למרות שעזב אותה אשתקד לטובת מיזם הפינטק שלו בוקס (לשעבר סקוור).

בכך בעצם דורסי מיישר קו, באופן מפתיע למדי, עם הרבה מאוד טענות שהעלה אילון מאסק בתקופה האחרונה בנוגע להתנהלות החברה והעומדים בראשה. עיקר הטענות של מאסק היו סביב הליך הפוליטיזציה של הרשתות החברתיות בכלל וטוויטר בפרט, שהכניסה את דורסי עצמו ואת טוויטר לקו האש של חופש הביטוי והדמוקרטיה האמריקאית.

מאסק מצדו שמח להוסיף שמן למדורה: עם ההודעה על פרישתו של דורסי בנובמבר האחרון, מאסק צייץ בצדק כי בבורד של החברה אין בעלי מניות. ביום שבת בלילה המשיך באותו הקו כשצייץ כי "האינטרסים של הדירקטוריון" אינם חופפים לאלה של בעלי המניות - ואמר כי בכוונתו להגיש הצעה ישירות למשקיעים. לאחר מכן צייץ ציטוט מתוך השיר של אלביס פרסלי Love Me Tender, כנראה כרפרנס להשתלטות רכה, שנקראת Tender offer.

עם רמות הרעש בתעשיה שעושה הוויכוח על טוויטר, חשוב להזכיר את הגודל האמיתי של הרשת החברתית - מול המשקל הסגולי שלה. שווי השוק שלה, יחסית לוול סטריט ולענקיות הטק, הוא גמדי. 34.4 מיליארד דולר נכון לכתיבת שורות אלה. לשם השוואה, מטא (פייסבוק), שווה כיום 570 מיליארד דולר. לשם השוואה נוספת, פאלו אלטו של ניר צוק, שווה 61 מיליארד דולר. אז טוויטר היא לא בין ענקיות וול סטריט.

אבל זה לא גורע ממידת ההשפעה שיש לרשת החברתית הזו בעולם - במיוחד בקרב מובילי דעה ומדיניות. טוויטר הפכה ברבות השנים לרשת חברתית יחסית אליטיסטית, כשהעדות הטובה ביותר הן להשפעה והן לאליטיזם שלה, היא שימושו הקונסיסטנטי של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ ברשת כפלטפורמה מסרים מרכזית, עד שנחסם לצמיתות בעקבות אירועי ה-6 בינואר 2021, שבו המון זועם הסתער על גבעת הקפיטול.

כעת מאסק בהצעתו לרכוש את טוויטר מחזיר את הרשת החברתית לקדמת הבמה. הדירקטוריון דחה לעת עתה את ההצעה, סירב להביא אותה לבעלי המניות והפעיל "גלולת רעל" כדי לדלל את מאסק. הרוח הגבית שנתן דורסי למאסק לא באמת משנה משהו במאזן הכוחות, אבל נראה שמייסד טוויטר לא מתכוון לשבת על הברזלים בזמן שהחברה נמצאת במלחמה.