טראמפ בטוויטר, אילוסטרציה (עיבוד: Kovop58 , שאטרסטוק)
טראמפ בטוויטר, אילוסטרציה. כבר לא יהיה האיש עם הכי הרבה עוקבים ברשת | עיבוד: Kovop58 , שאטרסטוק

יריית הפתיחה של גביע העולם לכדורגל תתרחש היום בשש בערב שעון ישראל, ואילון מאסק אובססיבי לגבי האירוע. הוא לא מפסיק לצייץ על כך שמי שרוצה לראות עדכונים בשידור חי ואת כל הפרשנויות הכי חמות, כדאי לו לעשות את זה בטוויטר. בין לבין הוא מצייץ שהשרתים רואים את עומס הפעילות הכי גבוה שראתה הפלטפורמה אי פעם, בשביל להסביר שבעוד כולם חושבים שטוויטר קורסת, היא עומדת בכל אתגר שנותנים לה.

כתרגיל יח"צנות אחד אחרון לשבוע, העלה מאסק סקר ששואל האם להחזיר את דונלד טראמפ בחזרה לשירות. טראמפ נחסם מלצייץ לפני שנתיים, כיממה לאחר אירועי 6 בינואר שבו פעילים התומכים בו התנפלו על גבעת הקפיטול במטרה למנוע את אישור הבחירות שבהן הפסיד הנשיא לשעבר.

זה היה הקש ששבר את גב הגמל, לאחר שבמשך שנים טוויטר ספגה ביקורת על כך שהיא מאפשרת לנשיא פלטפורמה רחבה מאוד לאמירות פוגעניות ולהסתה של ההמון. אירועי 6 בינואר לא רק היו סימן לכך שטראמפ מסוגל להכל, אפילו לפגוע בהליך הדמוקרטי המסודר בעזרת הסתה של המון זועם, אלא גם סימן לנפילתו של טראמפ. טוויטר הסכימה לפעול באמת נגד הנשיא רק ברגע שמבחינה חוקית נלקח ממנו הכוח באופן סופי.

נכון לעכשיו, הנשיא לשעבר עדיין לא צייץ בטוויטר בחזרה, ונראה שהוא גם לא מעוניין. יש לו רשת חברתית משלו, TRUTH Social, שלטענתו מביאה לו חשיפה טובה יותר. אם יחליט לחזור, הוא ישוב לזירה שונה מאוד ממה שהוא הכיר. זירה שבה הוא לא האיש הכי שנוי במחלוקת ברשת, וגם לא האיש עם הכי הרבה עוקבים בטוויטר. התואר הזה עבר, איך לא, לאילון מאסק.

נראה שמאסק אימץ הרבה מספר המשחק של טראמפ. שניהם גברים לבנים שאוהבים להצהיר שהם האדם הכי חכם בחדר. גם הצורך להיות עקבי לגבי החלטות והצהרות לא נראה שמעניין ממש את מאסק. כשהשתלט על טוויטר הודיע שיקים ועדה שכוללת נציגים מכל הצדדים שתעסוק בנושאים כמו השבת טראמפ. בסוף, ההחלטה נעשתה בסקר בטוויטר

נראה שמאסק אימץ הרבה מספר המשחק של טראמפ עצמו. שניהם גברים לבנים שאוהבים להצהיר על עצמם שהם האדם הכי חכם בחדר, כל חדר. גם הצורך להיות עקביים עם החלטות והצהרות לא נראה שמעניין ממש את מאסק, שכאשר השתלט על טוויטר הודיע שיקים ועדה שכוללת נציגים מכל הצדדים, שרק הם יחליטו בנושאים כמו השבת חשבונות טוויטר כמו של טראמפ. בסוף, ההחלטה נעשתה בסקר בטוויטר, בו מאסק הצהיר את המשפט המפורסם בלטינית: Vox Populi, Vox Dei - קול העם, קול האלוהים.

אחת הבעיות המרכזיות של מאסק ברגע זה היא הכנסות, ורוב הכנסותיה של טוויטר מגיעות מפרסומות. עד עכשיו התמקדו משרדי הפרסום והסוכנויות הגדולות בכאוס המתרחש בטוויטר, ובכך שהן לא מעוניינות שהפרסומות שלהן יוצגו לצד תוכן פוגעני. בהיעדר העובדים שיכולים לעשות עבודת סינון מינימלית, מי יבטיח למפרסמים שהמודעה שהם שמו עליה כסף לא תלך לאיבוד בתוך בליל של הייט ספיץ'? מאסק דוחה את הטענות, וטוען שטוויטר תהיה בטוחה למפרסמים, אך בו זמנית נראה שהוא רק מדליק את ההמון ומספק להם מופע כאוטי שכמותו הם לא ראו. בסופו של דבר, עם כמה שדאגות המפרסמים חשובות, נראה שמאסק מוכר להם משהו אחר לגמרי - טראפיק ופעילות יוצאת דופן. הסקר על החזרת הנשיא טראמפ רק מראה את הכוח האדיר של מאסק כבדרן מספר אחת בעולם, ממש כמו שהיה טראמפ לפני שנתיים.

התעלול של מאסק לא עובד בינתיים מול חברות הפרסום הגדולות. שתי קבוצות גדולות הזהירו את המותגים שהן מנהלות כי פרסום בטוויטר הוא בסיכון גבוה. תעשיית הפרסום, למרות הכל, היא תעשייה שמרנית, והאמרה המפורסמת לפיה ״כל פרסום הוא פרסום טוב״ לא עובדת בעידן המודרני עבור רוב המפרסמים, שדואגים מאוד לגבי איפה המודעות שלהם יוצגו ומי יצרוך אותן. אבל כל זה לא מרפה את ידיו של מאסק. הוא מביא לסקר שלו מיליוני משתמשים ולא מצליח להבין איך אחרים לא רואים את הריגוש שבכוח האדיר שיש בפלטפורמה כמו טוויטר.

מאסק מנסה להפוך את טוויטר למקום שכל אחד חייב להסתכל לכיוונו. גם אם השירות יהיה מלא בבאגים, גם אם יקרוס מדי פעם, וגם אם יהיה מלא בשיח רעיל, הכל יהיה טוב לרייטינג. עבור מאסק, כיכר העיר צריכה קודם כל להכיל כמה שיותר אנשים, ושאלה ירצו לדבר בה כמה שיותר. השליטה בכיכר הזאת היא עניין משני. העיקר שהכל יהיה כמה שיותר מבדר. ואם נחזור ללטינית - Panem et circenses - לחם ושעשועים.