ניידת משטרה בארה"ב  (צילום: Sundry Photography, shutterstock)
ניידת משטרה. רובוטים יוכלו להיות פעילים בזירות פשע | צילום: Sundry Photography, shutterstock

משטרת סן פרנסיסקו רוצה רובוטים עם נשק חם שיוכלו במקרה הצורך להפעיל כוח קטלני. המטרה היא להפעילם במצבי סכנת חיים לאזרחים או לכוחות המשטרה - בהיעדר חלופה טובה יותר.

לפי Engadget ודיווח בוורג', בשבוע הבא תחליט ועדת הפיקוח של סן פרנסיסקו האם לאשר את ההצעה המעודכנת של מחלקת המשטרה המקומית, אותה היא בוחנת זה מספר שבועות ומדגישה את הצורך בכוח קטלני מופעל רובוטית.

אחת הפעמים הראשונות בהן תועד שימוש ברובוט עם כוח קטלני נגד אדם מחוץ לשדה קרב הייתה ב-2016, אז משטרת דאלאס השתמשה ברובוט חמוש בפצצה בשליטה מרחוק לחיסול חשוד באירוע ירי. רוב הרובוטים בשימוש משטרת סן פרנסיסקו נועדו לנטרול פצצות וטיפול בחומרים מסוכנים, אם כי ניתן לשלב בחדשים מביניהם (Remotec F5A) יכולות לשימוש בנשק חם. משטרת סן פרנסיסקו מסרה לוורג' שאין לה תוכנית ספציפית לשימוש בכוח קטלני באמצעות רובוטים מאחר ששימוש כזה יהיה נדיר ובנסיבות יוצאות דופן.

לפני מספר חודשים הודיעה חברת AXON האמריקאית שהיא מפתחת רחפן מצויד במשגרי טייזר לשימוש בבתי ספר ומקומות ציבוריים שיוזנק במקרי ירי המוני לנטרול התוקף "בדרך לא קטלנית" בשיתוף חברת DroneSense. ההפעלה של הטייזר תוכננה להיות מופעלת על ידי אדם ולא אוטומטית, אך זה לא שיכנע את מועצת האתיקה של החברה המפתחת אקדחי טייזר לפי טקראנץ', ומרבית חברי ועדת האתיקה בה התפטרו. בהמשך הושעה הפרויקט.