האופנוע המעופף של ALI (צילום: אתר ALI)
האופנוע המעופף של ALI. טעינה מלאה מספיקה ל-40 דקות שימוש | צילום: אתר ALI

יצרנית האופנועים המעופפים (Hoverbike) ALI היפנית נערכת להנפקה, כך לפי דיווח בבלומברג. החברה שבסיסה בטוקיו נוסדה ב-2016 בידי שוהאיי קומאטסו (Shuhei Komatsu) כיצרנית רחפנים, ובאוקטובר האחרון החלה להציע למכירה את האופנוע המעופף Xturismo – כלי לנוסע יחיד שנמכר במחיר של 777 אלף דולר שמסוגל להגיע למהירות מרבית של 80 קמ"ש. לפי נתוני החברה, טעינה מלאה מאפשרת לכלי ל-40 דקות שימוש. האופנוע המעופף שוקל כ-300 ק"ג ומסוגל לשאת משקל של עד כ-100 ק"ג, כולל קסדה. בעבר דיווחה החברה שהכלי מסוגל לרחף לגובה של 2 מטר בתוך שלוש שניות.

האופנועים המעופפים של ALI לא נועדו לעוף גבוה באוויר אלא בעיקר לסייע בחציית שטחים מאתגרים. הם בנויים כמו רחפן עם מושב אופנוע והיגוי בחלקו העליון. מייסד החברה קומאטסו תיאר את הכלי כמימוש לרעיון של חברה מבוססת ניידות אווירית שבה מכוניות, אופנועים וכלי רכב אחרים יכולים לנייד אנשים בשמיים. החברה טרם החליטה על הדרך הטובה ביותר לסווג את הרכב שלה, והדבר תלוי בדיונים עם הרגולטורים של השווקים שבהם הכלי יימכר.

עד כה הציגה ALI את האופנוע המעופף שלה באירועים פומביים, כולל לאחרונה במשחק בייסבול ביפן. לדברי נשיא החברה דייסוקה קאטאנו, הכלים זכו בעניין רב מצד מדינות מהמזרח התיכון: "הצורך באופנועים האלה יהיה גבוה יותר במקומות עם מדבר או שטח מורכב אחר", אמר בראיון לבלומברג. "הרכב יאפשר לאנשים לנסוע היכן שהכבישים גרועים ובלתי נגישים למכוניות, כמו גם על פני גופי מים".

לפי בלומברג, ALI בחרה חתמים ראשיים להנפקה ראשונית בשוק הסטארט אפים בבורסה של טוקיו ומעורבת כעת בדיונים עם הבורסה. נשיא החברה לא ציין הערכת שווי או מועד להנפקה, אך אמר כי החברה מכוונת לאורך זמן לשווי של יותר ממיליארד דולר. אם ההנפקה תצא לפועל, ALI תהפוך לחברה הרשמית היחידה ביפן שמתמחה בניידות אווירית מהדור הבא ותצטרף לחברות המפתחות ניידות אווירית שכבר נסחרות בבורסות בניו יורק וכוללת את Joby Aviation, Archer Aviation, Lilium NV ו-Vertical Aerospace.

החברה משכה השקעות מכמה חברות יפניות ידועות, בהןSega Sammy Holdings, Nagoya Railroad , Nakanihon Air Service, Kyocera Corp ומיצובישי אלקטריק.