אילון מאסק, טוויטר וכסף. אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילון מאסק וטוויטר. דרש רשימת "מיוחסים" אחרי שהחשיפה שלו בטוויטר ירדה | צילום: shutterstock

אין כסף - אין לייקים: טוויטר של אילון מאסק הולכת לעבור עוד שינוי משמעותי שעשוי לעצבן לא מעט משתמשים. בציוץ שפירסם היום הודיע המיליארדר שהחל מ-15 באפריל, צייצנים שבחרו לא לשלם על מנוי לא יופיעו בפיד For You, שמציג לגולשים משתמשים שהם לא עוקבים אחריהם, ולא יוכלו להשתתף בסקרים בטוויטר.

המשמעות של פיד For You שמורכב רק ממנויי Twitter Blue היא שבכל פעם שהמשתמשים יפתחו את האפליקציה, הם יראו רק משתמשים ששילמו כדי לקבל חשיפה, ורק אם יבחרו בכך, יוכלו לעבור לפיד נוסף שכולל את המשתמשים שהם עוקבים אחריהם, וכך לא יחשפו למשתמשים אחרים שלא שילמו והם לא עוקבים אחריהם.

רשימת המיוחסים

במקביל, היום נחשף כי לטוויטר יש רשימה חסויה של 35 משתמשים בלבד, שמקבלים יחס מועדף בטוויטר: הם מקבלים קדימות לציוצים שלהם, קדימות בחשיפה לתגובות שלהם, והיא מנטרת אותם על מנת לראות את הנתונים שלהם. הרשימה כוללת דמויות פוליטיות, סלבריטאים, ואת אילון מאסק עצמו.

ברשימה, שחשף עיתונאי הטק קייסי ניוטון, ניתן למצוא את שחקן הכדורסל לברון ג׳יימס, את חברת הקונגרס האמריקאי הדמוקרטית אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, הפרשן הפוליטי האולטרה-ימני בן שפירו, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, כוכב היוטיוב MrBeast ומשתמש שמרן עם שם העט ״חרא של חתול 2״ (Catturd2). בנוסף, ישנם מספר עיתונאים שנמצאים ברשימה, כמו גלן גרינוואלד.

ברשימה ניתן למצוא את שחקן הכדורסל לברון ג׳יימס, הפרשן הפוליטי האולטרה-ימני בן שפירו, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, כוכב היוטיוב MrBeast ומשתמש שמרן עם שם העט ״חרא של חתול 2״ (Catturd2)

הרשימה נוצרה אחרי שמאסק שם לב שהחשיפה שלו בטוויטר ירדה בחודשים האחרונים. הוא דרש מהמפתחים בטוויטר ליצור רשימה של יוזרים בעלי כוח והשפעה, שעליהם המפתחים יוכלו לפקח ולראות כיצד שינויים באלגוריטמים משפיעים על החשיפה שלהם.

הגילוי עומד בניגוד מוחלט לדברים שאמר מאסק בנוגע לתוכניותיו לרשת החברתית. ב-1 באפריל, טוויטר מתכוונת לקחת את הוי הכחול ממשתמשים שקיבלו אישור בעבר, ולהשאיר את הוי הכחול המאשר את זהות המשתמש רק למשתמשים משלמים. כשהשחקן וויליאם שטנר התלונן על כך בטוויטר, אילון מאסק השיב לו שהצעד נועד להתייחס לכל המשתמשים בצורה שווה, כך שאנשים לא יקבלו וי כחול רק בגלל שהם מפורסמים או שיש להם השפעה מסוימת ברשת. הרשימה הפנימית מעלה את הטיעון הזה בספק.