מכונית של אפל, אילוסטרציה (אילוסטרציה: shutterstock)
מכונית חשמלית של אפל, אילוסטרציה. פרויקט שמעולם לא דובר עליו פומבית | אילוסטרציה: shutterstock

יתכן שיום אחד נראה על הכביש רכב חשמלי ואוטונומי מבית אפל, אבל היום הזה הולך ומתרחק. בלומברג מדווח הלילה כי הפרויקט של אפל צומצם משמעותית, וכי תאריך היעד החדש של החברה הוא 2026. החדשות הטובות יותר, אולי, הן שבאפל רוצים שהמכונית תעלה פחות ממאה אלף דולר, מה שיכניס את המכונית - לכשתצא בסופו של דבר לאור - לקטגוריה מתחרה בטסלה.

הפרויקט של אפל, שנקרא פרויקט ״טיטאן״, נמצא בתכנון ובניה לסירוגין כבר מאז 2014, אז החליטה אפל לבנות מכונית חשמלית ולעצב אותה מאפס. אפל עצמה אינה מעדכנת באופן פומבי על הפרויקט או מתייחסת אליו בתקשורת, וכל המידע הידוע עליו מודלף ממקורות בחברה שמשוחחים עם עיתונאים בעילום שם.

התוכנית המקורית של אפל היתה לבנות רכב שהוא גם חשמלי וגם אוטונומי לחלוטין, ללא הגה וללא דוושות. אך על פי הדיווחים, התוכנית האמביציוזית צומצמה ובעיצוב האחרון של המכונית הוטמעו גם הגה ודוושות לנסיעה לא אוטונומית. יתכן והמכונית של אפל תכלול מערכת שתאפשר לנהג להפעיל נהיגה אוטומטית אך ורק בכבישים מהירים המיועדים לכך, כמו מתחרות אחרות בשוק.

הדיווח בבלומברג מגיע על רקע שינויים בכוח האדם בפרויקט טיטאן. בשנה שעברה דאג פילד, מי שהיה המהנדס הבכיר בפרויקט, עזב את אפל לטובת חברת פורד. אפל היא אינה חברת מכוניות, תחום שהכניסה אליו קשה מאוד, כך שגם התוכנית לבנות רכב שאינו אך ורק אוטונומי היתה שאפתנית עבור חברת תוכנה ומחשבים. השחקנית האחרונה שנכנסה לשוק המכוניות היא חברת טסלה, שגם היא מנסה לפתח את הרכב האוטונומי, אך נתקלת בקשיים רבים בדרך. בינתיים, עם זאת, עסקי המכוניות החשמליות שלה משגשגים.