קים קרדשיאן בשבוע האופנה במילאנו (צילום: Daniele Venturelli, getty images)
קים קרדשיאן בשבוע האופנה במילאנו, לפני כשבוע | צילום: Daniele Venturelli, getty images

קשה לנקוב במספר המוצרים או המותגים שקים קרדשיאן קידמה במהלך הקריירה שלה, במסגרת שת"פ מסחרי או תמורת תשלום, אך נראה שגם סלבריטאית מנוסה יכולה לטעות בבחירת קמפיין. קרדשיאן העלתה פוסט שקידם מטבע קריפטו בשם EMAX באינסטגרם, ותספוג קנס של 1.26 מיליון דולר במסגרת הסדר מול רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC). הטענה נגדה היא לא על עצם קידום המטבע, אלא שהפרה את חוקי ארצות הברית כשלא חשפה את העובדה שקיבלה תשלום עבור הפוסט.

"המקרה הזה הוא תזכורת לכך שכאשר סלבריטאים או משפיענים מביעים אהדה כלפי הזדמנויות השקעה, כולל מטבעות קריפטו, זה לא אומר שההשקעות או המוצרים הללו מתאימים לכל אחד", אמר יו"ר הרשות, גארי גנסלר.

לפי טענות ה-SEC, קרדשיאן קיבלה תשלום של 250,000 דולר עבור הפוסט. בהסדר מול ה-SEC קרדשיאן לא הודתה או הכחישה את טענות הרשות. לפי הודעת הרשות הפוסט הכיל קישור לאתר של EthereumMax, שסיפק מידע על אופן הרכישה של נכסי הקריפטו. החוק בארה"ב מחייב מפרסמים להסגיר לציבור גם את קיומה של תמורה עבור הפרסום וגם את גובה התשלום.

בעוד החקירה נגד קרדשיאן נמשכת, זה המקום להזכיר שלעתים מבוצעות הונאות קריפטו שמשתמשות בשמם או בדמותם של סלבריטאים, ללא הסכמתם, בשביל להביא משקיעים שלא מבינים היטב את שוק הקריפטו, לעסקאות שהרווח בהן מוטל בספק.