פאב אינטל FAB Intel (צילום: Intel)
פאב של אינטל ישראל. החברה תייצר גם לפי ארכיטקטורות מתחרות | צילום: Intel

אינטל מודיעה היום (ב') כי היא מקימה קרן של מיליארד דולר שתשקיע בסטארט אפים בשלבים המוקדמים שמפתחים טכנולוגיה בתחומי ייצור השבבים. ההשקעות הן חלק מהתוכנית שעליה הודיעה החברה בעבר להקמת מפעלי ייצור שבבים (Foundry) עבור חברות אחרות. אינטל הודיעה כי תייצר שבבים מבוססי ארכיטקטורות x86, Arm ו-RISC-V, שמתחרות בטכנולוגיית השבבים שלה.

קרן ההון סיכון החדשה של אינטל תעסוק בהשקעות אסטרטגיות שנועדו לעודד הצטרפות חברות לפעילות הפאונדרי שלה, וכן בהשקעות באקוסיסטם שיתמוך בלקוחות מפעלי הייצור החדשים. חלק משמעותי מההשקעות יוקצה לטכנולוגיית RISC-V. באינטל אומרים כי הטכנולוגיה נמצאת עדיין בחיתוליה והיא זקוקה לתמיכת האקוסיסטם כדי לקדם חדשנות ולעודד אימוץ בשוק. בחברה נמנעו מלפרט כיצד תפעל הקרן החדשה, וציינו כי בעתיד יספקו יותר פרטים כיצד ניתן לקבל ממנה השקעה. הקרן היא קרן גלובלית וגם חברות ישראליות יוכלו להציע שתשקיע בהן.

אינטל מצהירה: נהיה שחקן הפאונדרי המוביל בעולם

יוזמת מפעלי הייצור, IFS - Intel Foundry Services, מגיעה בהמשך להכרזתו של מנכ"ל אינטל העולמית פט גלסינגר על האסטרטגיה החדשה של החברה IDM 2.0. על פי התוכנית, במקביל לייצור השבבים שלה עצמה תייצר אינטל שבבים בטכנולוגיות מתחרות (IFS). החברה מצהירה על כוונתה להיות שחקן הפאונדרי המוביל בעולם ולהתחרות בצורה משמעותית ביצרנית השבבים הגדולה בעולם, TSMC.

בעת מודיעה אינטל כי בין השבבים החדשים שהיא תייצר יהיו שבבים של ARM ושל SiFive, והיא תעניק להם גישה מוקדמת לטכנולוגיה שלה. אינטל אף הציגה שבב חדש שתייצר עבור SiFive בשם Horse Creek. השבב החדש הוא שבב בדיקה מבוסס על RISC-V. חברת SiFive היא חברת פורטפוליו של אינטל קפיטל, שמשתלבת ביוזמת IFS.