סם אלטמן מעיד בסנאט (צילום: Win McNamee, getty images)
אלטמן בסנאט, אתמול. קרא באופן מפורש לרגולציה | צילום: Win McNamee, getty images

אזהרה מכיוון מפתיע לגבי העוצמה של בינה מלאכותית: סאם אלטמן, מנכ"ל OpenAI, החברה מאחורי הצ'טבוט ChatGPT, הופיע אמש בפני פאנל חברי סנאט בקונגרס האמריקאי לאחר שנקרא להעיד בפניו בנושאי בינה מלאכותית. הדיון עסק בהשלכות והסכנות מפיתוחי בינה מלאכותית על החברה, על בני אדם ואפילו על הבחירות. אלטמן עצמו הודה ש"אם הטכנולוגיה הזו (בינה מלאכותית, ד"א) משתבשת, היא ממש יכולה להשתבש".

כפתרון, הציע אלטמן לגבש סוכנות ממשלתית, שתהיה אחראית על מתן רישוי לחברות המבקשות לפתח בינה מלאכותית עוצמתית. בפועל, המשמעות היא שאלטמן ביקש להחיל רגולציה על עצמו, שכן מדובר בפיקוח על המודלים העומדים בבסיס פיתוחי המוצרים של OpenAI, כך מדווחת רויטרס. לדבריו, כך, תוכל ארה"ב לחייב חברות לעמוד בסטנדרטים של בטיחות ולבחון את המערכות לפני השקתן.

אלטמן הצהיר שהחברה בניהולו ממשיכה לפתח מודלים בזהירות וביקש להדגיש במהלך הדיון ש"חשוב להבין ש-GPT-4 זה כלי, לא יצור. וזה כלי שלבני אדם יש מידה רבה של שליטה עליו". לדברי אלטמן, לחברות שמפתחות כלי בינה מלאכותית יש בוודאי אחריות על כך שיהיו בטיחותיים - אך לא ניתן להוציא את המשתמש מהמשווה. 

לנושא השפעת בינה מלאכותית על הבחירות אמר אלטמן "אני חושב שאנחנו צריכים חוקים, הנחיות, לגבי מה מצופה מבחינת גילויים מחברה המספקת מודל כזה (בינה מלאכותית, ד"א)".

הסנאטורים בדיון הציפו את חששותיהם לגבי הפופולריות המהירה של מוצרי בינה מלאכותית בשנה האחרונה, כמו המוצר של OpenAI שנמצא מזה חודשים בשימוש מאות מיליוני בני אדם - ומשולב בין היתר במוצרי מיקרוסופט. "אין שום דרך להכניס את הג'יני הזה חזרה לבקבוק. ברמה עולמית, זה מתפוצץ", אמר הסנאטור קורי בוקר.

הופעתו של אלטמן הינה חלק מהמאמץ של המחוקקים להרחיב את הידע שלהם בתחום. בשבוע שעבר הגיע אלטמן עם מנכ"לי מיקרוסופט, גוגל ואנת'רופיק לדיון בבית הלבן בסוגיות מפתח בתחום ה-AI, כולל שאלת בטיחות המוצרים. "החמצנו את הרגע הנכון להתייחס לרשתות חברתיות", הודה אמש בדיון היו"ר ריצ'ארד בלומנטל, "כעת יש לנו את המחויבות שלא לחזור על אותה הטעות - ולהבין את נושא ה-AI לפי שהאיומים והסכנות הופכים למציאותיים".