מנכ"ל אפל טים קוק ו-ChatGPT (אילוסטרציה) (צילום: Kevin Mazur/Getty Images, שאטרסטוק)
מנכ"ל אפל טים קוק ו-ChatGPT (אילוסטרציה). האפליקציה הפנימית פותחה כבר בסוף 2022 | צילום: Kevin Mazur/Getty Images, שאטרסטוק

נראה היה שהתפוצצות הבינה המלאכותית תפסה את אפל לא מוכנה. בשעה שמיקרוסופט, גוגל, מטא ואפילו אמזון ביצעו צעדים משמעותיים בזירה החדשה שיצר הצ'טבוט ChatGPT, מפתחת האייפון נראתה תקועה מאחור. ובכן, לפי דיווח של בלומברג נראה שבהנהלת אפל בקופרטינו לא שוקטים על השמרים.

לפי הדיווח, אפל בנתה מסגרת ליצירת מודלי שפה גדולים (LLM) - אותן מערכות AI שעומדות בבסיס צ'טבוטים חכמים כמו ChatGPT של OpenAI ובארד של גוגל. התשתית הזו, שזכתה לכינוי הפנימי Ajax, כבר שימשה את אפל ליצירת שירות צ'טבוט חכם, שחלק מהמפתחים שעובדים עליו העניקו לו את השם Apple GPT.

נראה כי על אף השקט התקשורתי שעליו שמרה אפל בתחום, בחודשים האחרונים מירוץ ה-AI זכה למאמץ מוגבר בחברה. שורה של צוותים באפל משתפים ביניהם פעולה ועובדים בין היתר לפתור בעיות פוטנציאליות בתחום הפרטיות - נקודה מעניינת לאור שערוריות הפרטיות והמידע המזויף שבהן הסתבכו ChatGPT וחברת OpenAI שמאחוריו.

אפליקציית הצ'טבוט של אפל פותחה כניסוי בסוף 2022, ופריסתה הפנימית נעצרה על רקע חששות בטיחות, אך מאז נוספו לה עובדים נוספים. עם זאת, לפי בלומברג עובדי אפל כבר נעזרים בצ'טבוט בעבודה על אבות-טיפוס של מוצרים. בנוסף הוא משמש לסיכום טקסטים ולמתן מענה על תשובות המבוססות על המידע שעליו אומנה ה-AI.

לדברי העובדים, האפליקציה דומה לפעולתם של ChatGPT, בארד ובינג AI ולא כוללת תכונות חדשות.

סייעת ה-AI הקיימת שמשלבת אפל באייפון, סירי, היתה חדשנית בעת הצגתה ב-2011. אלא שמאז אפל כמעט ולא עדכנה אותה וסירי הפכה לסוג של בדיחה עצובה בשעה שאפל התמקדה באזורים אחרים.

משתמשים שמקווים ש-Apple GPT עשוי להוות שדרוג לסירי יצטרכו להמשיך לחכות בסבלנות. לפי בלומברג, לאפל אין בשלב זה שום תוכניות לשחרר את הצ'טבוט החדש לציבור והחברה עדיין מנסה להבין מה הזווית הצרכנית שתאפשר שילוב נכון של טכנולוגיית AI גנרטיבית במוצריה.