צוקרברג מטא (עיבוד: bloomberg.com, getty images)
מארק צוקרברג. ינסה לקדם הסכמות בין ארה"ב לאירופה | עיבוד: bloomberg.com, getty images

קנס חסר תקדים על פגיעה בפרטיות המשתמשים בפייסבוק: רגולטור הפרטיות באיחוד האירופי צפוי להכריז היום על הטלת קנס בגובה 1.2 מיליארד יורו על ענקית הרשתות החברתיות מטא לאחר שזו לא עמדה בתאריך היעד להפסקת העברת מידע על משתמשים באירופה לארה"ב. מטא צפויה לערער על ההחלטה.

מדובר בקנס הגבוה אי פעם שהוטל על חברה שחרגה מתקנות ה-GDPR, כשהסכום הגבוה ביותר עד כה היה הקנס שהוטל על אמזון בגובה 746 מיליון יורו ב-2021

ההחלטה להטיל קנס מגיעה לאחר שמטא לא התייחסה "לסיכונים לזכויות ולחופשים הבסיסיים" של המשתמשים שנתונים אודותיהם הועברו לארצות הברית, מדווחת בלומברג. בנוסף לקנס, ניתנו למטא 5 חודשים לבלום כל העברת מידע פרטי עתידי לארצות הברית ו-6 חודשים לעצור כל עיבוד או אחסון מידע שנוגד את החוק.

מדובר בקנס הגבוה אי פעם שהוטל על חברה שחרגה מתקנות ה-GDPR, כשהסכום הגבוה ביותר שהוטל עד כה היה על אמזון בגובה 746 מיליון יורו ב-2021. מטא תנסה כעת לקדם הסכמות מחודשות בין האיחוד האירופי לארה"ב בנוגע להעברות מידע בין שני האזורים. בנושא אמנם חלה התקדמות בשנה שעברה אך עדיין לא נקבעו עקרונות שנכנסו לפועל, דווח ב-CNBC.

"קנס מיותר ולא מוצדק"

מטא הגיבה לקנס שהושת עליה על ידי האיחוד האירופי והודיעה שבכוונתה לערער על ההחלטה ועל "הקנס הלא מוצדק והמיותר" תוך שהיא מדגישה שאין כרגע השפעה על המשך פעילותה של פייסבוק באירופה. מטא הוסיפה שאלפי עסקים וארגונים מסתמכים על האפשרות למעבר דאטה בין אירופה לארה"ב בשביל להמשיך לפעול ולספק שירותים יומיומיים. ענקית הטכנולוגיה הוסיפה שבקיץ הקרוב צפויה להיפתר המחלוקת הרגולטורית בין חוקי ארה"ב לגישה לנתונים ובין זכויות הפרטיות האירופיות, כך לפי בלוג החברה.