מארק צוקרברג, מטא, פייסבוק (צילום: Alex Brandon, ap)
מארק צוקרברג. בכיר בחברה עוזב | צילום: Alex Brandon, ap

אחד האנשים הבכירים ביותר במטא עוזב את החברה, והוא עושה זאת בטריקת דלת מצלצלת. ג'ון קארמק הוא חלוץ VR שהגיע למטא לאחר שזאת רכשה את חברת Oculus. במטא הוא היה האחראי הטכנולוגי של חטיבת ה-Oculus במטא, שהפכה בשנים האחרונות מחברה שמתרכזת ברשתות חברתיות לחברה שמרכזת מאמצים אדירים בתחום ה-VR. דווקא עכשיו, קארמק עוזב את החברה, ויש לו הרבה מה להגיד על המעסיק שלו.

במכתב ששלח לעובדים במטא, קארמק טוען שמטא אינה עובדת באופן יעיל יותר. "יש לנו כמות מגוחכת של משאבים ושל אנשים, אבל אנחנו באופן עקבי גורמים לחבלה עצמית במאמצים שלנו", כותב קארמק במכתב. "אין דרך לייפות את זה, אני חושב שהארגון פועל בחצי מהיעילות שהייתה גורמת לי להיות מרוצה. חלק יצחקו ויגידו שאנחנו ממש בסדר, וחלק יגידו ׳חצי? חה! אני עובד ברבע מהיעילות שיכולתי'".

"זה מאבק מבחינתי כאן. יש לי קול בדרגים הכי בכירים, אז זה מרגיש כאילו אני יכול להזיז דברים, אבל זה ברור שאני לא מספיק משכנע. אני לא מצליח להרוג דברים קטנים לפני שהם גורמים נזק, או לכוון מטרה ושצוות באמת יישאר עליה".

בהמשך המכתב, הוא מודה שה-Oculus 2 הוא כמעט מה שהוא דמיין שיהיה, מבחינת המחיר והיכולות הניידות של המכשיר, אבל הוא מבקר את התוכנה שעל המכשיר עצמו. "אנחנו בונים משהו שקרוב להיות הדבר הנכון", הוא כתב. בסופו של המכתב, הוא מציין כי VR יכול לשנות את העולם, ושמטא היא בפוזיציה הטובה ביותר להגשים את המטרה הזאת.

ג'ון קארמק (צילום: 	Bloomberg / Contributor, getty images)
ג'ון קארמק. "אני חושב שהארגון פועל בחצי מהיעילות שהייתה גורמת לי להיות מרוצה" | צילום: Bloomberg / Contributor, getty images

לקארמק יש היסטוריה ארוכה בעמק הסיליקון. הוא היה אחד היוצרים של שניים מהמשחקי המחשב הידועים והחשובים ביותר בהיסטוריה של התחום, Quake ו-Doom. ב-2013 הוא התמנה ל-CTO של חברת אוקולוס, במטרה לבנות את משקפי ה-VR של העתיד. ב-2014, חברת מטא (אז פייסבוק) רכשה את Oculus וקארמק נשאר כ-CTO מייעץ. 

גם כשעבד עבור מטא, קארמק לא חסך בביקורת אף פעם, אבל בשל מעמדו האייקוני בעמק הסיליקון, היה נראה שהוא חופשי להשמיע קול בנוגע להתנהלות של החברה, שעיניו הייתה בעייתית. בריאיון לפודקאסט באוגוסט, קארמק אמר שכשהוא שמע שהמחלקה ל-VR במטא הפסידה 10 מיליארד דולר בשנה, הדבר גרם לו בחילה על כמות הכסף שבוזבזה.