טסלה, אילוסטרציה (צילום: Kaspars Grinvalds, canadianPhotographer56, Shutterstock)
טסלה, אילוסטרציה. הסרטונים המצולמים במכוניות החלו להיות מופצים בקרב כלל העובדים | צילום: Kaspars Grinvalds, canadianPhotographer56, Shutterstock

נוהגים בטסלה? יכול להיות שעובדי טסלה העבירו תמונות שלכם בתוך המכונית. דיווח של רויטרס שמתפרסם היום מעלה שעובדי טסלה נהגו לשתף הקלטות וידאו ממצלמות שמותקנות במכוניות של לקוחות. מדובר בשיתוף תמונות וסרטוני וידאו פוגעניים, לעיתים מביכים, שנעשה בין השנים 2019-2022 באמצעות מערכת Mattermost הפנימית של החברה. המקור לדיווחים עם תשעה עובדים לשעבר של טסלה.

טסלה משתמשת בתמונות ובסרטוני וידאו כדי לאמן את הבינה המלאכותית שלה ולשפר את מערכת הנהיגה האוטונומית. כדי לעשות זאת משתמשים במאות "מתייגים" שצופים בתמונות ומסמנים אירועים וחפצים. הבעיה החלה כשהתיוגים האלה חרגו מהשימוש המקצועי והחלו להיות מופצים בקרב כלל העובדים.

בסרטון מ-2021 נראית מכונית טסלה נוסעת במהירות גבוהה בתוך שכונת מגורים ופוגעת בילד שנוסע על אופניים. העובד שהעיד על כך אומר שהילד הוטח לכיוון אחד והאופניים לכיוון השני. לדבריו הוידאו הופץ בין משרדי טסלה "כמו אש בשדה קוצים".

בתמונות אחרות נראים חפצים ואנשים בתוך המכוניות, בחצר של הבעלים או במוסך הביתי, שמראה אותם בפעולות יומיומיות או אינטימיות, ביגוד אינטימי, מכשירים בעלי אופי מיני. באחד המקרים נראה לקוח של החברה מגיע למכונית כשהוא עירום לחלוטין. לעיתים קרובות נראו ילדים בתמונות. כשעובדים זיהו דברים שנראו להם מעניינים – הם שיתפו.

עובד של טסלה אמר שתהה לעיתים קרובות אם הלקוחות מודעים לכך שבטסלה רואים את כל מה שהם עושים. "אני לא הייתי רוצה שמישהו יראה אותי עושה דברים כאלה"

בחלק מהמקרים היו עובדים שאיתרו תמונות של כלבים או שלטים משעשעים והפכו אותם לממים על ידי הוספת כיתובים ושיתופם בקבוצות הפרטיות. חלק מהתמונות האלה הגיעו לתפוצה רחבה בין עובדי טסלה. היו צילומים שנעשו ללא נוכחות הבעלים, כשהמכוניות היו כבויות. ככל הידוע, האפשרות לשדר תמונות ממכוניות כבויות בוטלה, ולא קיימת כבר היום.

אחד העובדים שהתראיינו אמר שהיה מתבדח שהוא לא יקנה לעולם מכונית טסלה אחרי שראה איך פרטיות הבעלים של המכוניות נפגעת. עובד אחר אמר שתהה לעיתים קרובות אם הלקוחות מודעים לכך שבטסלה רואים את כל מה שהם עושים. "אני לא הייתי רוצה שמישהו יראה אותי עושה דברים כאלה".

טסלה הגיבה על הפרסומים וטענה כי פרטיות הלקוחות לא נפגעה שכן התמונות נשלחות כאנונימיות. "פרטיות הלקוחות היתה ותמיד תהיה בעלת חשיבות אדירה עבורנו. המצלמות שמותקנות במכוניות נועדו לסייע בנהיגה והן מתוכננות מהיסוד כך שלא יפגעו בפרטיות", נאמר בהודעה שפרסמה החברה. העובדים לשעבר שהתראיינו בנושא אמרו כי על צגי המחשב שלהם היה אפשר לראות את המיקום המדויק של כל תמונה, כך שניתן לדעת היכן גרים הלקוחות.

אחד מקורבנות שיתופי הווידאו בטסלה הוא לא אחר מהמנכ"ל אילון מאסק: מתברר שהעובדים שיתפו גם וידאו שהראה מכונית-צוללת בחניון פרטי. מדובר היה ב"נלי הרטובה" – שם החיבה שהוענק למכונית לוטוס אספריט שכיכבה בסרט ג'יימס בונד "המרגל שאהב אותי" משנת 1977. המכונית נרכשה על ידי מאסק במכירה פומבית ב-2013 בסכום שמתקרב למיליון דולר.