פלייסטיישן פלוס (צילום: יחצ)
צילום: יחצ

שירות הספריה החדש לקונסולות הפלייסטיישן - התשובה של סוני לשירות הגיים פאס המקביל של מיקרוסופט עבור קונסולות האקסבוקס - חושף סוף סוף את רשימת המשחקים שתוצע בו החל מיום ראשון הקרוב. החדשות הטובות: לבעלי הפלייסטיישן ולרוכשים העתידיים יש הרבה כותרים טובים לשחק בהם. החדשות הפחות טובות: החלוקה למסלולים עדיין מסרבלת את החוויה שלא לצורך, ורשימת המשחקים הקלאסיים מהדורות הקודמים של הפלייסטיישן עלולה לאכזב את המעריצים הותיקים (אם כי, צריך לציין שהספריה מיועדת בראש ובראשונה למשוך משתמשים חדשים וצרכנים מתלבטים. המעריצים הותיקים כנראה כבר קנו פלייסטיישן 5).

אז מה יש בו? הקטלוג כולל בראש ובראשונה את מיטב המשחקים שפותחו באולפנים הנמצאים בבעלות או בשיתוף פעולה עמוק עם סוני עצמה. מנויי הספריה יוכלו להנות מכל סדרת Uncharted הותיקה והמוערכת ומהרימייק של The Last of Us, שהיו מהמשחקים שהגדירו את המעמד של הפלייסטיישן 4 בתור הקונסולה המובילה בדורה; Bloodborne מ-2015 הוא משחק אקשן-אימה נהדר מ-From Software, החברה שהביאה לנו השנה את להיט הענק Elden Ring; ו-Ghost of Tsushima, Spiderman, God of War ו-Horizon Zero Dawn גם הם כולם להיטי עולם-פתוח גדולים ומוצלחים.

Elden Ring (צילום: Diego Thomazini, שאטרסטוק)
Elden Ring, יככב בשירות הספרייה החדש | צילום: Diego Thomazini, שאטרסטוק

עם זאת, הספריה לא מציעה כרגע הרבה בכל הנוגע למשחקים חדשים. הכותרים המשמעותיים היחידים הנכללים בה מהשנתיים האחרונות הם Spiderman: Miles Morales ו-Returnal (המצוינים, יש לציין) וכותר ההשקה Demon's Souls, רימייק למשחק הוותיק שהזניק את הקריירה של From Software. צריך לציין גם שמרבית המשחקים האלו כבר נכללו בספריה שכבר הוצעה לבעלי הפלייסטיישן 5 שהיה להם מנוי ל-PS Plus בגלגולו הקודם.

התותח המשמעותי ביותר בארסנל של Ubisoft שיוצע למנויי הפלייסטיישן הוא כמובן Assassin's Creed Valhalla, פרק עטור שבחים במיוחד בסדרה האינסופית

ברשימת משחקי צד ג' המוצעים למנויי הספריה יש כמה כותרים מעולים, חלקם אף מופיעים בגיים פאס: Control, Red Dead Redemption 2, Guardians of the Galaxy ואחרים. מרכיב משמעותי נוסף בספריה הוא שיתוף פעולה עם Ubisoft - ששירות הספריה שלה +Ubisoft יכלל במסלול היקר יותר של זה של סוני. זאת בדומה לשיתוף הפעולה שיש לגיים פאס עם הספריה של EA. התותח המשמעותי ביותר בארסנל של Ubisoft שיוצע למנויי הפלייסטיישן הוא Assassin's Creed Valhalla - פרק עטור שבחים במיוחד בסדרה האינסופית, חלק ממשחקי Far Cry. עוד שני משחקים מומלצים במיוחד למביני עניין - צמד משחקי התפקידים בעולם של סאות' פארק, Stick of Truth ו-The Fractured But Whole - משחקים לא חדשים אבל מצחיקים לפחות כמו פרק טוב של הסדרה.

ומה לגבי עולם ה-Backwards compatibility? הנושא הזה תמיד היה נקודה כואבת עבור סוני, שהיו מאוד לא עקביים ביכולת שלהם להביא משחקים אהובים מדורות הקונסולות הקודמים לקונסולות עכשוויות. בזמנו העניין הזה אף עורר שערוריה לא קטנה בקרב המעריצים כאשר סוני הורידה לפרק זמן קצר את הגישה לחנות האונליין של ה-PS3. הפעולה העלימה את היכולת להתקין משחקים על קונסולות ישנות, שיש מעריצים ששומרים אותן רק בשביל שתתאפשר להם המשך הגישה למשחקים קלאסיים.

_OBJ

הספריה הנוכחית היא חלק מהניסיון של סוני לתקן את העניין, ובהשקה אפשר יהיה לשחק במשחק האקשן הקלאסי Syphon Filter, ב-Tekken 2, בכל הפרקים הישנים של סדרת Ratchet & Clank, בגרסה המקורית של Demon's Souls וברבים אחרים. עם זאת, באגף הזה המעריצים עדיין נשמעים מאוכזבים לאור ההיעדרות של סדרות אהובות כמו Metal Gear Solid. כדאי לזכור שסוני בוודאי לא יהיו מעוניינים לפרוק את כל מה שיש להם בארסנל בשבוע הראשון של הספריה: החברה מבטיחה שהספריה תתעדכן מדי חודש, כך שאפשר להניח שהם תכננו לפחות כמה מחזורי הייפ קדימה על מנת לשוב ולהזכיר לאנשים להתחבר ל-PS Plus החדש שלהם - בעדיפות למסלול הכי יקר, כמובן.

וכמה כל זה יעלה? המחיר המדויק לישראל, שנוטה להיות שונה וקצת יותר יקר מעלויות המינוי במדינות אחרות (למשל, מינוי שנתי ל-PS Plus עד כה עלה 244 ש"ח, לעומת 59 דולר), טרם פורסם. אפשר להעריך שהוא יהיה דומה, בסופו של דבר, למחיר בחו"ל. במבנה החדש של השירות, המינוי יתפצל לשלושה מסלולים - Essential, שלא כולל את הספריה ורק ימשיך לספק למנויי הפלייסטיישן את שירותי האונליין אליהם הם רגילים ב-10 דולר לחודש, Extra הכולל את הספריה הבסיסית (וגם את Ubisoft+) ב-15 דולר ואת Premium, שיכלול גם את ספריית הקלאסיקות המדוברת, עבור 18 דולר.