מאסק וצוקרברג (צילום: Frederic Legrand - COMEO, shutterstock, Justin Sullivan, Getty Images)
העימות מסלים. מאסק וצוקרברג | צילום: Frederic Legrand - COMEO, shutterstock, Justin Sullivan, Getty Images

לא משעמם לרגע בחזית בין הבעלים של טוויטר אילון מאסק למייסד פייסבוק מארק צוקרברג. עד הקרב הפיזי הצפוי ביניהם בחודש הבא, השקת הרשת החברתית החדשה של מטא, ת'רדס, מביאה לעימות נוסף, כשהפעם השניים מנהלים קרבות משפטיים. עם השקת הרשת החדשה של מטא שלשום, ת'רדס, שלח מאסק לצוקרברג מכתב התראה, עליו חתום עורך הדין של החברה, אלכס שפירו, בו הוא טוען כי "טוויטר דואגת שמטא עוסקת בפעילות שיטתית ולא חוקית של שימוש בסודות מסחריים וקניין רוחני נוסף של טוויטר". זאת מאחר שמטא שכרה בחודשים האחרונים עובדים לשעבר של טוויטר שמחזיקים בסודות מסחריים שלה.

מאסק צייץ את המכתב לצד צילום מסך של ציוץ אחר שלו מנובמבר, כשפיטר מחצית מעובדי טוויטר ובו כתב "אני מתנצל בפני עובדי טוויטר המפוטרים. הכישרון העצום שלהם יהיה שימושי במקום אחר ללא ספק". אלא שבנובמבר, כשפיטר כ-6,000 עובדים, מאסק כנראה לא תיאר לעצמו שהכשרונות הללו ימצאו בית חם במוצר החדש שהשיקה מטא - רשת חברתית טקסטואלית המתחרה ישירות בטוויטר.

במכתב צוין בין היתר כי "מטא שכרה עשרות עובדים לשעבר של טוויטר. טוויטר יודעת שלעובדים הללו יש גישה לסודות מסחריים של החברה ומידע מסווג אחר"

האיום אמנם מופנה לצוקרברג אך ברור שהוא מכוון גם לעובדים לשעבר של החברה, כדי שלא יעשו שימוש במידע מסווג של טוויטר בפלטפורמה החדשה. במכתב צוין בין היתר כי "מטא שכרה עשרות עובדים לשעבר של טוויטר. טוויטר יודעת שלעובדים הללו יש גישה לסודות מסחריים של החברה ומידע מסווג אחר. מטא שכרה בכוונה את העובדים האלו כדי לפתח בתוך מספר חודשים את החיקוי שלה, אפליקציית ת'רדס, באמצעות הסודות המסחריים של טוויטר. זו הפרה של החוק הפדרלי והמדינתי ושל ההתחייבויות של העובדים המפוטרים כלפי טוויטר".

ת'רדס, הרשת החברתית החדשה של מטא (צילום: Ascannio, shutterstock)
איום ישיר על טוויטר. הרשת החדשה ת'רדס | צילום: Ascannio, shutterstock

נראה שת'רדס מהווה את האיום הרציני ביותר על טוויטר עד כה. גם מועד ההשקה של האפליקציה החדשה, לא יכול היה להיות טוב יותר, כאשר מעט קודם לכן חולל מאסק סערה כשהגביל את מספר הציוצים שמשתמשים לא משלמים יכולים לראות בכל יום. בנוסף טוויטר החלה לחסום את הגישה לרשת החברתית למשתמשים לא רשומים.

במכתב לצוקרברג נטען כי בכוונת טוויטר להגן על הקניין הרוחני שלה, וכי היא דורשת ממטא לפעול באופן מיידי כדי לעצור את השימוש בסודות המסחריים של טוויטר. מאסק גם איים שטוויטר שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בצעדים משפטיים כדי לזכות בסעדים אזרחיים ולהוציא צו מניעה.

מאסק דורש ממטא לשמור כל מסמך שעשוי להיות רלוונטי במחלוקת משפטית עתידית בין שתי החברות ו/או עובדים לשעבר בטוויטר, שעובדים כעת במטא, כולל חוזי עבודה, מסמכים של פיתוח המוצר וכל תקשורת בין העובדים לשעבר לכל עובד של מטא.