משרדי גוגל בקואלה לומפור (צילום: גוגל)
משרדי גוגל בארה"ב. ימונו נציגי "שכונה" כדי לארגן את סביבת העבודה | צילום: גוגל

כשבגוגל מדברים על צמצומים, זה לא רק באופן מטאפורי: אחרי פיטורי 12 אלף עובדים, גוגל הודיעה לעובדי חטיבת הענן שלה שמעתה הם נדרשים לחלוק את עמדות העבודה שלהם עם עובד גוגל נוסף. העובדים ב-5 משרדים מרכזיים של גוגל בארה"ב יתחלקו לזוגות על כל שולחן עבודה בודד, כחלק ממהלך שמכונה "יעילות נדל"נית", כך לפי מסמך פנימי שהגיע לידי CNBC.

איך זה יתרחש בפועל? החל מהרבעון הבא עובדי חטיבת הענן במשרדים בוושינגטון, ניו יורק, סן פרנסיסקו, סיאטל וסאניוויל שבקליפורניה יידרשו לבחור את הימים בהם הם פוקדים את המשרד, ולגבש עם השותף החדש לעמדת העבודה נורמות משותפות, על מנת שיוכלו לחלוק בנחת את סביבת העבודה. ניתן להניח שמישהו שם בגוגל כבר צופה מראש את הבעיות בלתת לעובדים להגיע לפשרה בעצמם, ולכן ימונו נציגי "שכונה" - אותם אזורים במשרד שבהם יהיו קבוצות של עמדות עבודה רגילות, ועמדות משותפות.

תפקידים של הנציגים המיועדים יהיה להקצות אזורים באופן מאוזן, וכן לעודד שיח לגבי האזורים המשותפים. העובדים שחולקים עמדה יצטרכו להגיע לפשרה בנושאים שונים כמו האם או איך יקשטו את העמדה המשותפת, מידת הסדר והניקיון וכן אחסון חפצים אישיים.     

העובדים שחולקים עמדה יצטרכו להגיע לפשרה בנושאים שונים כמו האם או איך יקשטו את העמדה המשותפת, מידת הסדר והניקיון וכן אחסון חפצים אישיים

העובדים שעובדים במשותף יגיעו לסירוגין: בימי שני ורביעי או בשלישי וחמישי, כלומר יומיים בשבוע. זאת, לעומת הדרישה הנוכחית ל-3 ימי עבודה מהמשרדים. שלא במפתיע, הדרישה החדשה הביאה חלק מהעובדים לשתף ממים בקבוצה פנימית ורובם כוונו לאופן שבו גוגל הציגה את הסידור החדש כמשהו שייטיב עם העובדים - במקום פשוט להודות שמדובר בדרישה לצורך צמצום עלויות. 

בתחילת החודש גוגל פרסמה את דוחות הרבעון האחרון שלה בהם נרשמה ירידה בהכנסות מפרסום בפעם השניה מאז הוקמה ב-2004 ועלייה בהכנסות מעסקי הענן. עם זאת למרות שסיימה את הרבעון עם עלייה בסך ההכנסות, הרווח התפעולי של גוגל נפגע בשל מבנה עלויות כבד. עם פרסום הדוחות הודיע מנכ"ל החברה סונדאר פיצ'אי שגוגל (אלפאבית) בדרך לחשב מחדש את מבנה העלויות באופן שיהיה עמיד יותר ויתאים לחברה בעלת איתנות פיננסית נמרצת וחזקה