אליזבת הולמס בדרכה לכלא (צילום: MARK FELIX / AFP, getty images)
הולמס, הערב, בכניסה לכלא בטקסס. תמשיך להיאבק מבעד לסורג ובריח | צילום: MARK FELIX / AFP, getty images

אליזבת הולמס, היזמת שהקימה את הסטארט אפ "ת'ראנוס", וגייסה מאות מיליוני דולרים ממשקיעים עד שנחשף שהמוצר שאותו שיווקה כלל אינו עובד, נכנסה הערב לכלא בטקסס ל-11 שנות מאסר. הכלא שבו תבלה את השנים הקרובות הוא בית מאסר לנשים בלבד בטקסס, שמרוחק כ-160 ק"מ מביתה ביוסטון. הולמס דורשת משפט חוזר, אך בית המשפט לא אפשר לה לדחות את תקופת המאסר - והיא תיאלץ לנהל את מאבקה לזיכוי מאחורי סורג ובריח.

התנאים בבית הכלא צפויים להיות שונים בתכלית מחייה הנוכחיים: הולמס צפויה להשכמות ב-6 בבוקר, שלאחריהן שעות עבודה ממושכות בשכר של 12 סנט לשעה. היא לא תוכל להתחבר לאינטרנט או לבצע שיחות טלפון ארוכות יותר מ-15 דקות. שיחות וידאו, עם זאת, יכולות להתארך עד 25 דקות לפי כללי הכלא. 

אליזבת הולמס בדרכה לכלא  (צילום: MARK FELIX / AFP, getty images)
הולמס, הערב. תיאלץ להסתפק בשכר של 12 סנט לשעה | צילום: MARK FELIX / AFP, getty images

הולמס טענה שהטכנולוגיה שפיתחה ת'ראנוס מאפשרת לבצע בדיקות דם נרחבות באמצעות טיפת דם בודדה, מה שהפך אותה ליקירת תעשיית ההייטק הגלובלית בשל גילה הצעיר והצלחתה הפומבית. בשיאה, החברה שהקימה הגיעה לשווי שוק של 9 מיליארד דולר - אך עם הזמן, מרבית התכונות המובטחות של הטכנולוגיה התבררו כשקר. 

הולמס והחברה שייסדה נהנו מאהדה ציבורית רבה עד שב-2015, נחשף בוול סטריט ג'ורנל כי ת'ראנוס נסמכה על מכונות צד שלישי במרבית הבדיקות שביצעה, ולא על טכנולוגיה פרי פיתוחה. בסופו של דבר התברר שהטכנולוגיה של החברה לא באמת עובדת - והחברה נסגרה ב-2018.

מייסדת תראנוס אליזבת הולמס (צילום: Justin Sullivan, getty images)
הולמס באחד מדיוני המשפט, בשנה שעברה. לא תוכל להתחבר לאינטרנט | צילום: Justin Sullivan, getty images

הולמס הוליכה שולל יותר מעשרה משקיעים גדולים, בהם איל המדיה רופרט מרדוק ומזכיר ההגנה לשעבר של ארה"ב ג'ורג' שולץ. היקף ההפסדים שנגרם למשקיעים מגיע ל-384 מיליון דולר בהשקעות ו-121 מיליון דולר במניות. "זו אחת מהונאות הצווארון הלבן החמורות ביותר בהיסטוריה של עמק הסיליקון", טענה התביעה.