צ'אנגפנג ז'או מנכ"ל בינאנס (צילום: Aevozer, ויקיפדיה)
צ'אנגפנג ז'או. "צפויים חודשים מטלטלים" | צילום: Aevozer, ויקיפדיה

סימנים מדאיגים: בשבוע האחרון נמשכו מהפלטפורמה למסחר בקריפטו ביינאנס נכסים בשווי של למעלה מ-3.2 מיליארד דולר, מתוכם כ-1.9 מיליארד דולר ביממה בין שני לשלישי.

לפי נתוני חברת האנליטיקה Nansen, המשיכה בגובה 1.9 מיליארד דולר מהווה שיא יומי מאז יוני האחרון. המשיכות המוגברות התרחשו על רקע "הפסקה זמנית" יזומה באפשרות לבצע משיכות של הסטייבלקוין USDC בפלטפורמה, לפי רויטרס. "נראה שדברים התייצבו", הצהיר מנכ"ל ביינאנס צ'אנגפנג ז'או בתום כ-24 שעות בהן אי אפשר היה לבצע משיכות של המטבע.

ביינאנס הודיעה אתמול שההפסקה הזמנית באפשרות לבצע משיכות של USDC נובעת מסיבות טכניות של חילופי טוקנים. ההודעה באה אחרי ציוץ של המנכ"ל ז'או לפיו נצפתה עלייה במשיכות של הטוקן הספציפי תוך פירוט הסיבות הטכניות בגללן יש עיכוב במתן האפשרות לבצע משיכות נוספות.

ביינאנס מבצעת המרה אוטומטית של נכסי USDC שמופקדים לתוך הפלטפורמה לסטייבלקוין שלה BUSD, וכאשר לקוח מבקש למשוך USDC, על ביינאנס לבצע המרה בחזרה ל-USDC בשביל לאפשר את המשיכה, לפי בלומברג.

"המשיכות עדיין קטנות יחסית בהתחשב ברזרבות של בינאנס", אמר מנכ"ל Nansen לבלומברג והוסיף שזה לא מפתיע שרבים בוחרים בגישה זהירה יותר לאור המצב הכלכלי העולמי.

לאחר קריסתה של בורסת המסחר בקריפטו FTX בחודש שעבר, עברו הסוחרים לפלטפורמות הגדולות האחרות שנותרו בשוק, המובילה בהן היא ביינאנס שעשתה מאז מאמצים גדולים לבדל את עצמה מהיריבה שקרסה. כזכור, החשש ממשבר נזילות ב-FTX וריבוי המשיכות מהפלטפורמה על ידי משתמשים היו מהגורמים שהביאו לקריסתה של FTX ומחיקת שווי הטוקן שלה, ה-FTT, יחד עם הונו האישי של המנכ"ל סאם בנקמן-פריד שנעצר השבוע. ביינאנס הכריזה בחודש שעבר שהיא מתחזקת מנגנון רזרבות שמכסה במלואו את כל נכסי הביטקוין של הסוחרים בה, תוך הצהרה (לפי דיווח טקראנץ') שגם אם הסוחרים ימשכו את כל נכסי הביטקוין בפלטפורמה, היא תוכל לכסות את המשיכות.

אפליקציית ביינאנס (צילום: Iryna Budanova, שאטרסטוק)
משיכות במיליארדים. ביינאנס | צילום: Iryna Budanova, שאטרסטוק

היום פירסם בלומברג שז'או אמר לעובדי ביינאנס על רקע הפסקת המשיכות ומעצרו של מנכ"ל FTX וכתבי האישום שהוגשו נגדו בארה"ב, כי "נשרוד כל חורף קריפטו". לדבריו, זה רגע היסטורי לתעשיית הנכסים הדיגיטליים. ז'או ציין שהחודשים הקרובים יהיו מטלטלים ושביינאנס תעבור את זה ותצא מכך מחוזקת.

למרות קולות ההרגעה שמשחרר ז'או, השבוע פורסם ברויטרס שיש מחלוקת בין גורמים במשרד המשפטים האמריקאי (DOJ) בנוגע לחקירה המתמשכת של ביינאנס מאז 2018. לפי הדיווח, יש גורמים במשרד שמאמינים שיש תשתית ראייתית סבירה להגשת אישומים נגד בכירים בחברה, בין היתר בעבירות הלבנת הון, כולל נגד המנכ"ל ז'או.

השבוע פירסמה פלטפורמת המסחר האמריקאית רובינהוד נתונים על המסחר בחודש נובמבר. לפי הנתונים, יש עלייה חדה של 60% בנפח המסחר בנכסי קריפטו בפלטפורמה, דווח המסחר בקריפטו ברובינהוד הסתכם בנובמבר ב-5.7 מיליארד דולר, נתון שיא מאז מאי האחרון והוא ככל הנראה תוצר לוואי נוסף מגלי ההדף של קריסתה של FTX בתחילת נובמבר.