ג'ו ביידן ו-NSO (צילום: mundissima, BiksuTong, shutterstock)
הנשיא ביידן. חתם על הוראה שאוסרת שימוש בכלי רוגלה מסחריים ע״י הממשל | צילום: mundissima, BiksuTong, shutterstock

בתחילת נובמבר האחרון הודיע ממשל ביידן על הכנסת חברת הסייבר הישראלית NSO לרשימה השחורה של חברות שאסור לעשות איתן עסקים. עכשיו מתברר, לפי דיווח של הניו יורק טיימס, שהממשל האמריקאי בעצמו המשיך לעשות עסקים עם NSO. רק חמישה ימים לאחר ההכרזה, חברת קש שמאחוריה עמד גוף לא ידוע של הממשל האמריקאי קנתה מ-NSO את אחד הכלים הכי חזקים של החברה: רוגלה המאפשרת לקבל את המיקום הגיאוגרפי של טלפונים של משתמשים ללא ידיעתם.

עיתונאי הניו יורק טיימס, בהם רונן ברגמן הישראלי, השיגו את מסמכי ההסכם עם NSO, עליהם חתום הממשל האמריקאי, אך לא מצוין באיזו סוכנות של הממשל מדובר. בבית הלבן אמרו בתגובה כי הם לא מכירים את החוזה, וכי מדובר בעניין חמור שיתוחקר. דובר הבית הלבן לא חשף מה הזרוע של הממשל שקנתה את התוכנה. NSO הוכרז בארה״ב כארגון שמהווה סכנה לאומית לבטחון המדינה, וחברות אמריקאיות הוזהרו מעסקים עם החברה.

רק בשבוע שעבר חתם ביידן על הוראה שאוסרת שימוש בכלי רוגלה מסחריים ע״י הממשל האמריקאי. בכיר בממשל אמר לניו יורק טיימס שהחוזה שנחשף מפר את הצו החדש. הכלים שפיתחה NSO שימשו בעבר ממשלות שונות על מנת לאתר בין היתר פעילים פוליטיים, פעילי זכויות אדם ועיתונאים.