אמזון אילוסטרציה (צילום: Sundry Photography, שאטרסטוק)
אמזון. בוחנת מזה לפחות שנה את המוצר | צילום: Sundry Photography, שאטרסטוק

מסמך פנימי שהגיע לידי Vox חושף שאמזון פיתחה תוכנת AI לסינון קורות חיים וניבוי התאמה מיטבית של מועמדים לארגון. בשבועות האחרונים אמזון הודיעה על פיטורי 10,000 עובדים בהם גם עובדי משאבי אנוש. זאת על מנת לצמצם עלויות בסביבה כלכלית מאתגרת.

כעת מסתבר שאמזון בוחנת מזה לפחות שנה מוצר שיספק תחליף לחלק ממטלות הגיוס של מחלקות משאבי אנוש. פיתוח ה-AI של אמזון נקרא AAE (Automated Applicant Evaluation) והוא נועד לזהות מה המכנה המשותף בקורות החיים של עובדים טובים לשעבר או בהווה בחברה ולנסות למצוא דפוסים דומים בקורות חיים של מועמדים חדשים לעבודה במשרדי החברה או במחסנים.

בבחינת שימוש בבינה מלאכותית, לעיתים קרובות עולה שאלה הנוגעת להטיות שעשויות להיגרם - כמו למשל העדפת עובדים מגיל או מגדר מסויימים. לפי המסמך הסודי לא נצפתה הטייה לפי גזע או מגדר, לעומת מערכת אחרת שהחברה פיתחה וסבלה מהטייה שהביאה להעדפת גברים עד שהושבתה. נותר לתהות מי יהיו אחראים על זיהוי הטיות באוטומציה לפני שמועמדים יופלו לרעה, כמה מועמדים איכותיים יפסלו רק כי הרקע שלהם חורג מתבנית רובוטית והאם מה שאפיין עובדים טובים נוגע לרקע שלהם או לסביבה המגוונת בה עבדו בלבד.