ראפר (אילוסטרציה) (אילוסטרציה: Capitol Records)
האווטאר של FN Meka. מופעל בידי חברה שמתמחה בדמויות וירטואליות | אילוסטרציה: Capitol Records

תהילה בתחום המוזיקה עשויה להיות חולפת, אבל ביטול החוזה של הראפר הווירטואלי FN Meka היה מהיר במיוחד: פחות משבועיים אחרי שחברת התקליטים קפיטול מיוזיק גרופ "החתימה" את הראפר הווירטואלי היא ביטלה אותו על רקע מחאות שהדמות מבצעת ניכוס תרבותי ומשתמשת בסטריאוטיפים בעייתיים, כך לפי הניו יורק טיימס.

FN Meka הוא ראפר וירטואלי שמבוסס חלקית על בינה מלאכותית ולחשבון שלו בטיקטוק יש יותר מ-10 מיליון עוקבים בטיקטוק. הוא מופעל בידי חברת פקטורי ניו (Factory New) שמתארת את עצמה כחברת מוזיקה חלוצית שמתמחה בדמויות וירטואליות. הקול של FN Meka אמנם מבוצע בדיבוב אנושי, אך חלק מהיצירה (מילים, אקורדים, קצב, מנגינה וצלילים) הוא פרי יצירה של בינה מלאכותית, לפי Music Business Worldwide.

לפי הרולינג סטון, ב"ראיונות" שהתפרסמו בדפי הטיקטוק והאינסטגרם שלו תיאר עצמו הראפר הווירטואלי כרובוט. הוא עוצב כדמות שהיא ברובה אנושית למראה למעט פלטה שמחליפה את הלסת התחתונה, יד שמאל מוזהבת ועיניים ירוקות זוהרות.

החתמת הדמות בידי חברת התקליטים קפיטול מיוזיק גרופ, שייצגה אומנים מוכרים רבים בהם קייטי פרי, הלסי וסאם סמית', זכתה לביקורת מעמותת Industry Blackout, שלטענת מייסדיה נועדה לקדם שוויון בתעשיית המוזיקה. במכתב פתוח שפרסמה ברשתות החברתיות טענה העמותה כי החתמת FN Meka מהווה "עלבון ישיר לקהילה השחורה ולתרבות שלנו". Industry Blackout טענה כי חברת התקליטים הפגינה בורות והיעדר מודעות לגבי עד כמה הדמות פוגענית ומבוססת על סטריאוטיפים.

אנתוני מרטיני, מייסד החברה שמאחורי FN Meka השווה את ניהול הדמות דיגיטלית לניהול של אמנים בשר ודם, שלטענתו רבים מהם הינם בגדר כלי קיבול למאמצים מסחריים. לדבריו, הוא עצמו "האדם הלבן היחיד" בצוות שמאחורי הקלעים

לטענת מייסד פקטורי ניו אנתוני מרטיני מאחורי FN Meka עומד צוות מגוון אתנית והוא עצמו "האדם הלבן היחיד שמעורב" בעשייה מאחורי הקלעים. מרטיני השווה את ניהול הדמות דיגיטלית לניהול של אמנים בשר ודם, שלטענתו רבים מהם הינם בגדר כלי קיבול למאמצים מסחריים. לפי הניו יורק טיימס, מאחר שחברת התקליטים לא שילמה מקדמה על החתמתו של הראפר ביטול העסקה לא צפויה לכלול החזרי כספים.

במקביל לביטול העסקה שחררה קפיטול מיוזיק גרופ הצהרה בה נאמר: "אנו מביעים את התנצלותנו העמוקה בפני הקהילה השחורה על על חוסר הרגישות בחתימת החוזה על הפרויקט מבלי שנשאלו מספיק שאלות על שוויוניות והתהליך הקריאטיבי שמאחוריו". החברה הוסיפה שהיא מודה למי שבחרו ליצור קשר ולהביע את דעתם בימים האחרונים, וכי המשוב שלהם היה חשוב ביותר להחלטה לסיים את ההתקשרות.