מארק צוקרברג וג'ף בזוס (צילום: lev radin ו-Frederic Legrand – COMEO, shutterstock)
מארק צוקרברג וג'ף בזוס. המחיר האישי של המיליארדרים לאור הצניחה במניות הטכנולוגיה | צילום: lev radin ו-Frederic Legrand – COMEO, shutterstock

שבוע לא פשוט חלף בגזרת סקטור הטכנולוגיה מעבר לים: שווי השוק של החברות הגדולות התכווץ ומטא, גוגל, מיקרוסופט ואמזון לבדן מחקו 370 מיליארד דולר משוויין. לפי ניתוח של הוול סטריט ג'ורנל למדד המיליארדרים של בלומברג שעוקב אחר הונם של עשירי העולם, הצניחה במניות הטכנולוגיה עם פרסום תוצאות Q3'22 גררה את 20 עשירי הטק למחוק הון בשווי יותר מ-480 מיליארד דולר על הנייר.

הונו של מארק צוקרברג, מנכ"ל מטא (פייסבוק לשעבר) צנח ב-11.2 מיליארד דולר רק ביום חמישי האחרון עם פרסום הדוחות הרבעוניים. מתחילת השנה צוקרברג נפרד מ-87 מיליארד דולר במצטבר, לפי אינדקס בלומברג. צוקרברג ירד למקום ה-28 באינדקס עשירי העולם, אחרי שהתחיל את השנה בתוך העשירייה הפותחת, ולדאבונו - הוא נמצא כמפסיד הגדול ביותר ברשימה השנה. בדומה, מטא כבר אינה אחת מ-20 החברות הגדולות בעולם וירדה למקום ה-25, שנה בלבד מאז שינתה את המיתוג מפייסבוק למטא, יחד עם הצהרת כוונה לגבי עתיד הפוקוס של החברה במטאוורס.

הונו של מארק צוקרברג צנח ב-11.3 מיליארד דולר, ומתחילת השנה צוקרברג נפרד מ-87 מיליארד דולר במצטבר. ג'ף בזוס, מייסד אמזון ומנכ"לה לשעבר, איבד כ-65 מיליארד דולר. אילון מאסק נותר האיש העשיר בעולם אף שאיבד 66 מיליארד דולר מתחילת השנה

אילון מאסק נותר האיש העשיר בעולם למרות שאיבד 66 מיליארד דולר מתחילת השנה. ג'ף בזוס, מייסד אמזון ומנכ"לה לשעבר, איבד כ-65 מיליארד דולר על הנייר. ירידות השווי לא פסחו גם על גרושתו של בזוס, מקנזי סקוט, שהונה התכווץ ביותר מ-31 מיליארד דולר. עם חמישיית העשירים ניתן למנות גם את מייסד מיקרוסופט ביל גייטס, שאיבד 27 מיליארד דולר מהונו מתחילת השנה.

שווי ההון של מייסדי גוגל לארי פייג' וסרגיי ברין ירד בקרוב ב-39 וב-38 מיליארד דולר בהתאמה. היזם ג'ק מא (עליבאבא) איבד 9.5 מיליארד דולר מהונו. מנגד, ז'אנג ימינג, בעלי ByteDance הסינית, מפעילת טיקטוק, דווקא נהנה מתוספת של כ-10 מיליארד דולר להונו מתחילת השנה, והוא ממוקם במקום ה-22 של עשירי העולם, או במקום השמיני מבין העשירים שבתחום הטכנולוגיה. טים סוויני, מנכ"ל Epic Games הצליח שלא להפסיד השנה ומתאזן על מעל ל-200 מיליון דולר צמיחה מתחילת 2022.