קוינבייס (Coinbase) (אילוסטרציה: 24K-Production, shutterstock)
קוינבייס (אילוסטרציה). לא ידוע אם יינקטו הליכים נגד החברה | אילוסטרציה: 24K-Production, shutterstock

בתיק ראשון מסוגו בארה"ב הואשם מנהל מוצר לשעבר בפלטפורמת המסחר בקריפטו קוינבייס (Coinbase), יחד עם אחיו וחבר נוסף, בהונאה במסגרת סחר במידע פנים הקשורה למטבעות קריפטוגרפיים. העובד לשעבר, אישן וואהי, מואשם ששיתף מידע על כוונותיה של קוינבייס לאפשר מסחר במטבעות קריפטו חדשים, כולל המועד שבו תכריז על כניסתם למסחר. כך מדווחת רויטרס. 

במקביל לתביעת המדינה מקדמת גם רשות ני"ע האמריקאית ה-SEC אישומים אזרחיים בפרשה. יחד עם וואהי מואשמים בפרשה גם אחיו ניקיל וחברו סמיר רמני. לטענת הרשויות, וואהי העביר את המידע לאחיו וחברו, שהשתמשו בידע כדי לתזמן 14 מקרים של רכישת 25 נכסי קריפטו בין יוני 2021 לאפריל 2022 - לפני שקוינבייס הכריזה שבקרוב תאפשר לסחור בנכסים בפלטפורמה שלה. מבין הנכסים שנרכשו מזהה ה-SEC תשעה כניירות ערך. לפי החשד, הפעולות שביצעו השלושה הניבו לפחות 1.5 מיליון דולר ברווחים לא חוקיים. האחים וואהי נעצרו בשבוע שעבר בסיאטל, בארה"ב.

לפי הרשויות האמריקאיות הנאשמים רכשו ומכרו לפחות 25 נכסים קריפטוגרפיים ברווח, מהם תשעה שהרשות מזהה כני"ע

לטענת התובעים, אישן וואהי רכש במאי האחרון כרטיס טיסה להודו בכיוון אחד לאחר שזומן לפגישה במשרדי קוינבייס בידי מנהל האבטחה בחברה - אך לא הצליח לעזוב את ארה"ב לאחר שרשויות אכיפת החוק מנעו ממנו לעלות לטיסה. "הונאה היא הונאה היא הונאה, בין אם היא מתרחשת על גבי בלוקצ'יין או בוול סטריט", אמר התובע מטעם המדינה במנהטן. עורכי דינו של וואהי טוענים כי הוא חף מפשע: "אישן וואהי חף מכל עוולות ובכוונתו להגן על עצמו".

חקירת ה-SEC נמשכת וטרם ידוע האם יינקטו הליכים נגד קוינבייס על רישום למסחר של נכסים הנחשבים לניירות ערך. קוינבייס דוחה את האשמות ה-SEC, המוסיפות על התביעה הפדרלית נגד שלושת הנאשמים האשמות בהונאה הקשורה בניירות ערך לכאורה. בפרסום בבלוג של קוינבייס טען מנהל התחום המשפטי של החברה כי היא מפעילה מנגנון קפדני שעבר את בחינת ה-SEC, ומשמש לבדיקת כל נכס לפני שהוא נכנס למסחר בפלטפורמה שלה. "קוינבייס לא מציעה למסחר ניירות ערך. סוף סיפור", נכתב בכותרת הפוסט בבלוג החברה.