אפל אייפון Type C (צילום: Yalcin Sonat, shutterstock)
כבל USB-C עם אייפון (הדמיה). התקן יחול גם על אוזניות, מקלדות ועוד | צילום: Yalcin Sonat, shutterstock

הסוף לריבוי הכבלים והמטענים במגירות ולמטענים היקרים במיוחד של אפל: האיחוד האירופי קבע שהחל מסוף 2024 לכל טלפון חדש שיימכר במדינות האיחוד יהיה שקע טעינה אחיד - Type-C. המשמעות היא שאפל תיאלץ ליישר קו עם המתחרות, שמשתמשות כבר תקופה בסוג הכבלים הזה, שניתן לרכוש בדולרים בודדים ברשת.

ההחלטה מחזקת את מעמדו של האיחוד האירופי כמכתיב סטנדרטים בינלאומיים שטובים לצרכנים ולא מאפשרים לחברות לייצר דרישות ייחודיות ויקרות עבור המכשירים שלהן, כשהחברה הבולטת ביותר שנוקטת בטקטיקה הזו היא כמובן אפל. הסטנדרט שהוחלט לגבי שקעי טעינה לטלפונים הוא כאמור USB Type-C שכבר נפוץ במכשירי אנדרואיד רבים. פירוש הדבר הוא שאפל תצטרך להיפרד משקע הטעינה הייחודי עבור מכשיריה לחיבור כבל ה-Lightning.

לפי החלטת האיחוד, שקע טעינה אחיד לטלפונים, טאבלטים ומצלמות הנמכרים במדינות האיחוד האירופי, יידרש עד סוף 2024 - ואילו יצרני מחשבים ניידים יזכו לזמן היערכות ארוך יותר והדרישה עליהם תחול משנת 2026.

בזווית אחרת, מטענים שמושלכים לאשפה או שאינם בשימוש מגלמים 11,000 טונות של פסולת אלקטרונית בשנה באיחוד האירופי. מבין המכשירים הנוספים עליהם התקן יחול: אוזניות, קונסולות גיימינג ניידות, רמקולים, ספרים אלקטרוניים, עכברי מחשב ומקלדות שנטענים באמצעות כבלי טעינה עם הספק עד 100 וואט.