וי כחול ב-Twitter (צילום: Worawee Meepian, shutterstock)
טוויטר. אסק צייץ שמעתה תידרש תגית "פארודיה" | צילום: Worawee Meepian, shutterstock

הקדחתנות שבה מבצע אילון מאסק שינויים מאז רכש את טוויטר, הובילו היום לאובדן של מיליארדים, כשציוץ מתחזה גרם למפולת במיינתה של חברת תרופות אמריקאית.

אחד מהשינויים הבולטים שהכניס אילון מאסק לטוויטר הוא תשלום עבור "וי כחול" - אימות זהות משתמשים. כלומר, רק חשבון בעל וי כחול קיבל אישור רשמי מהרשת החברתית על זהותו של המפעיל. לפני הרכישה של מאסק, זה היה כמעט "עיטור כבוד" עבור חשבונות של סלבריטאים, פוליטיקאים וארגונים, שזהותם נבחנה בקפידה. 

אך מאסק חיפש מקורות הכנסה נוספים עבור החברה, שהפסידה ב-8 מתוך 10 השנים האחרונות, והחליט שמעתה, וי כחול יהיה זמין רק למשתמשי טוויטר בלו - חשבון הפרימיום של טוויטר, שניתן בעלות של 8 דולר לחודש. בפועל, כמו כל דבר שקרה בטוויטר מאז הרכישה, השקת המוצר החדש התנהלה במהירות ובשלומיאליות - ואפשרה לחשבונות שזהותם אינה מאומתת לקבל וי כחול ולהשלות את עוקביהם שהם חשבונות אמיתיים. 

אמש זה גרם למחיקתם של 20 מיליארד דולר: חשבון טוויטר שהתחזה לחברת התרופות איליי לילי צייץ שמעתה "אינסולין יחולק בחינם" - וגרם לקריסתה של מניית החברה. אינסולין הוא אחת התרופות הרווחיות ביותר של איליי לילי, והדיון הפומבי בנושא מחירה מתנהל בארה"ב תדיר, תוך שאיליי לילי מתמודדת עם ביקורת על העלות הגבוהה של התרופה מצילת החיים. באופן טבעי, ההכרזה (השקרית) שמעתה אינסולין יחולק בחינם - גרמה לסערה בארה"ב, והבהילה את המשקיעים בחברה שחששו שהם מאבדים את מקור הרווח העיקרי.

באיליי לילי התנצלו על החשבון הפארודי - והוא כמובן הוסר במהירות מטוויטר - אך הנזק כבר נעשה. בתגובה, ביטלה טוויטר במהירות את הווי הכחול בתשלום, ומאסק אף צייץ שחשבונות פארודיים ידרשו להוסיף את הסימון "פארודיה" לצד שמם.