יוטיוב youtube (צילום: PixieMe, shutterstock)
צילום: PixieMe, shutterstock

במחקר שנערך לפני למעלה מ-10 שנים נמצא כי כמות המידע שאנחנו נחשפים אליה בשעה, שוות ערך לכמות המידע שאנשים בימי הביניים היו נחשפים אליו בשנה. רוצה לומר את המובן מאליו: אנחנו מסננים המון מידע. ובכל זאת אנחנו צרכנים קבועים של מידע וקשה מאוד למצוא ערוצים ביוטיוב שלא רק שיכניסו מידע מעניין, אלא שאפשר לסמוך, בגדול, על מה שהם אומרים. הנה כמה שאנחנו אוהבים, שיעשו לכם סדר בעולם ויפשטו עבורכם נושאים מורכבים למדי. חשוב להבהיר: אלו לא מקורות עיתונאיים, אלא יוצרים עצמאיים שמייצרים תוכן ברמה גבוהה, אבל כמו תמיד עם תוכן לא מקצועי, קחו הכל עם קורטוב מלח.

VisualPolitik

ב-11 בפברואר השנה, ערוץ VisualPolitik שמנתח טרנדים, מלחמות ואירועים נקודתיים בעולם, פרסם סרטון שכותרתו: Why is the INVASION OF UKRAINE a huge MISTAKE for RUSSIA? למרות שהסרט הועלה כמעט שבועיים לפני תחילת המלחמה, הסרטון פחות או יותר מנבא את כל מה שקרה מאז הפלישה, כולל משטר הסנקציות והבעיות בצבא הרוסי, וקבע - עוד לפני שטנק אחד עשה את דרכו לאדמת אוקראינה, כי אוקראינה זו המלכודת של המערב לפוטין.

זו דוגמה אחת מני רבות לסרטוני הערוץ, שמדבר על עובדות ומנסה לנתח אירועים ותהליכים משמעותיים שמתרחשים בכל העולם בצורה מעניינת ולעיתים לא שגרתית. לערוץ כמעט 1.2 מיליון מנויים וזאת בנוסף ל-2.8 מיליון מנויים בערוץ המקביל בספרדית.


Binkov's Battlegrounds

מאז Triumph, הכלב הקומיקאי רע המזג מתוכניתו של קונאן אובריין, לא הייתה בובת יד כל כך משמעותית בזירה התקשורתית כמו בובת היד בערוץ "זירות הקרב של בינקוב". בניגוד לכלב הקומי, ולמרות השימוש בבובת יד, בינקוב רציני כמו הלילה ונחשב לאחד הפרשנים הצבאיים/אסטרטגיים האינטליגנטיים ביוטיוב, שכולל פרשניות על התפתחויות צבאיות בעולם. לערוץ שלו קרוב ל-700 אלף מנויים.

כפי שמציג שם הערוץ – מדובר בניתוח זירות קרב, אמיתיות או מדומיינות, כמו האם פלוגה מודרנית של המארינס הייתה יכולה לחסל את הלגיונות הרומיים לבדם, או איך יכולה להיראות מלחמה בין סין לטיוואן אם ארה"ב תתערב. אז אם אתם אוהבים ניתוחים מעמיקים על צבאות, השוואות בין טכנולוגיות צבאיות ובובה מוזרה שעושה סדר - שווה לגמרי להציץ.


Economics Explained

אחד מהערוצים הכלכליים האיכותיים (לרוב), שמנתח מגמות כלכליות, בוחן כלכלות שונות בעולם ומדרג אותן לפי חוסן ויכולות. סרטון אחד פגע בתדמית האיכותית של הערוץ כשקבע שהכלכלה ההולנדית היא הכלכלה הכי לא שוויונית בעולם, אבל א: לכולם מותר לטעות, ב: כל יתר החומרים שלהם מעולים ומסבירים איך כלכלות מודרניות מתפקדות ומהן מקומן בתוך העולם שלנו. הערוץ מופעל על ידי חבר'ה אוסטרליים ויש לו למעלה מ-1.7 מיליון עוקבים.
GeoPop

האם ב-2100 אוכלוסיית סין תהיה חצי ממה שהיא היום, למה לרוסיה לא הייתה ברירה אלא לפלוש לאוקראינה ומי תהיה המעצמה השלטת במאה הקרובה? כאן נכנס GeoPop, הצנוע מבין כל הערוצים המצוינים כאן עם קצת למעל מ-72 אלף מנויים. עם זאת, כמות העוקבים לא מעידה על איכות התוכן.

מדובר באחד הערוצים שעושים אגרגציה לאנליסטים גיאופוליטיים מובילים במערב, בהם פיטר זייהאן וג'ורג' פרידמן. בערוץ ניתוחים מעניינים על ענייני דיומא כמו השפעות המלחמה באוקראינה על העוצמה הגיאופוליטית העולמית, הקשר בין צבא וטכנולוגיה ועוד שלל נושאים של פרשנים שמנתחים מגמות על פי ילודה, תרבות, מיקום גיאוגרפי ואקלימי, שיטת ממשל, יחסים בינ"ל ועוד ועוד. היוצרים מציירים תמונה מעניינת ומטרידה על העולם והיכן הוא יהיה במאה הקרובה.