אילון מאסק (צילום: getty images)
מאסק. טוען שהליגה נגד השמצה מבריחה מפרסמים מטוויטר | צילום: getty images

לאילון מאסק יש אויב חדש והפעם זה ארגון יהודי: בסדרת ציוצים תקף מנכ"ל אקס (לשעבר טוויטר) את הליגה נגד השמצה הפועלת נגד אנטישמיות, האשים אותה באנטישמיות וכתב כי הוא בוחן לתבוע את הארגון בטענה להשמצה.

"בשביל לנקות את השם של הפלטפורמה שלנו בנוגע לאנטישמיות, נראה כי לא תהיה לנו ברירה אלא להגיש תביעת לשון הרע נגד הליגה נגד השמצה. הו, האירוניה", צייץ מאסק.

זה זמן מה שהליגה נגד השמצה נמצאת על הכוונת של מאסק, שבמהלך סוף השבוע אף הציע לערוך סקר בטוויטר/X ובו לשאול את הגולשים האם עליו לחסום את החשבון של הארגון. מאסק אף תמך בשיח שתויג תחת ההאשטג שקרא להחרים את הליגה נגד השמצה.

הלילה העלה מאסק הילוך נגד הארגון, והאשים אותו בירידת ההכנסות מפרסומות של הפלטפורמה שבבעלותו. "ההכנסות שלנו מפרסומות עדיין בירידה ב-60%, בעיקר בגלל לחץ של הליגה נגד השמצה על מפרסמים (זה מה שהמפרסמים אומרים לנו), אז הם כמעט הצליחו להרוג את אקס/טוויטר", צייץ מאסק.

בציוץ נוסף טען מאסק שהליגה נגד השמצה אחראית לאובדן חצי מהשווי של אקס, אותה העריך ב-22 מיליארד דולר.

מבול הציוצים של מאסק הגיע שעות ספורות לאחר שהליגה נגד השמצה הודיעה כי ערכה שיחות פרודוקטיביות עם מנכ"לית טוויטר/X לינדה יקרינו במטרה להילחם בשיח האנטישמי שגבר לאחרונה בטוויטר. בליגה טוענים כי בחודשים מאז שרכש מאסק את השליטה בפלטפורמה נרשמה עלייה משמעותית בשיח האנטישמי בה.

מאז שנטל מאסק את השליטה בטוויטר הוא צמצם דרסטית את כוח האדם בחברה ופירק את המחלקה שפיקחה על של חשבונות החשודים בהטרדה, פרסום תוכן לא חוקי ופרסום תוכן גזעני.

בדוח שפרסמה הליגה במרץ האחרון היא האשימה את טוויטר בכך שהיא נכשלת בטיפול בהתגברות השיח האנטישמי שנערך בה. לפי הדוח, רק 28% מהפוסטים שסומנו כאנטישמים מטופלים ומוסרים מטוויטר.

מאסק טוען כי הליגה נגד השמצה לא מאשרת למפרסים לרכוש פרסומות בטוויטר/X עד להשעיית חשבונות לפי דרישתה. "זו היתה מערכת היחסים שהיתה להם עם X/טוויטר במשך שנים רבות. אפשר הניח שזה מה שהם עשו עם כל ארגון חיפוש ברשת או מדיה במערב", כתב.

זו לא הפעם הראשונה שמאסק יוצא פומבית נגד ארגון אזרחי שמפקח אחר השיח ברשתות החברתיות. באוגוסט דווח כי X תבעה את ארגון CCDH (המרכז למלחמה בשנאה דיגיטלית) בטענה ש"ארגן קמפיין הפחדה שהרתיע מפרסמים מהפלטפורמה X". בתביעה נטען ש-CCDH פעם באופן לא חוקי כדי לקבל גישה למידע בטוויטר/X. מנגד, מקים CCDH האשים את מאסק בבריונות.