מטא, Meta (צילום: rafapress, shutterstock)
מטא. החברה תיאלץ לשנות פרקטיקות עסקיות | צילום: rafapress, shutterstock

מטא עשויה לעמוד בפני קנס של 11.8 מיליארד דולר אם יימצא שהמרקטפלייס שהיא מפעילה - מנגנון המכירות יד שנייה ומסחר בין משתמשים, שמובנה בתוך פייסבוק - עובר על חוקי התחרות של האיחוד האירופי, כך דווח ב-CNBC. במסגרת חקירה שהחלה בשנה שעברה, נציבות האיחוד האירופי פרסמה אמש רשימת טענות על פרקטיקות נוגדות תחרותיות בהפעילה מטא, חברת האם של פייסבוק. 

לפי הנציבות האירופית, המרקטפלייס פוגע בתחרות בכך שמשתמשי פייסבוק מקבלים אליו גישה אוטומטית, ובאופן זה נוצר יתרון לא הוגן על פלטפורמות מכירות יד שניה אחרות (למשל אתרי לוחות מודעות). "למשתמשי פייסבוק אין בחירה אלא להחזיק בגישה למרקטפלייס של פייסבוק", צוטטה מרגרטה וסטגר, נציבת התחרות של האיחוד האירופי.

האשמה נוספת של הנציבות כלפי מטא היא שהיא יוצרת תנאים לא הוגנים לפלטפורמות סחר חיצוניות, שמפרסמות בפייסבוק או באינסטגרם: הנציבות מודאגת מכך שתנאי השימוש למפרסמים מאשרים למטא להשתמש בדאטה מבוסס פרסומים של שירותים מתחרים במרקטפלייס לטובתה. השימוש בדאטה לפי הנציבות אינו מוצדק, לא מידתי ואינו הכרחי, נכתב בהודעת נציבות האיחוד האירופי.

במטא טוענים את הטענות מכל וכל. "הטענות שהושמעו על ידי הנציבות האירופית חסרות כל בסיס", צוטט טים לאם, ראש תחום תחרות במטא. לאם הוסיף שבמטא ימשיכו לעבוד מול הרגולטורים על מנת להדגים שחדשנות המוצר של מטא היא פרו צרכנית ופרו תחרותית. אם לאחר שהחברה תציג את טיעוני ההגנה שלה הנציבות עדיין תמצא עדות מספקת לעבירה על חוקי האיחוד האירופי, המשמעות היא שהחברה תיאלץ לשנות פרקטיקות עסקיות או לשלם קנס בגובה עד 10% מההכנסות השנתיות. לפי CNBC, גובה הקנס המוערך מבוסס על הכנסותיה של מטא ב-2021 שהסתכמו בקרוב ל-118 מיליארד דולר.