סולן סמשינג פמפקינס Billy Corgan (צילום: שאטרסטוק)
בילי קורגן. תשעה שירים היו בסכנה | צילום: שאטרסטוק

בילי קורגן, סולן להקת הסמאשינג פאמפקינס, חשף בראיון בסוף השבוע האחרון ששילם דמי כופר להאקר כדי למנוע ממנו להדליף שירים מהאלבום האחרון של הלהקה לפני צאתו.

בראיון לתחנת הרדיו האמריקאית KROQ-FM, המוכרת בשידורים מז'אנר הרוק האלטרנטיבי, אמר קורגן שההאקר שם את ידיו על תשעה שירים מהאלבום ATUM לפני כחצי שנה, זמן קצר לפני שהאלבום היה בדרך לשלבי סיום ההפקה. האלבום בנוי משלושה חלקים שראו אור בנובמבר האחרון ובחודשים מרץ ומאי השנה.

קורגן תיאר את הרגעים בהם האלבום הגיע לשלבי ההפקה האחרונים הכוללים מיקסינג ומאסטרינג כ"זמנים לחוצים מאוד כי הקבצים יוצאים לאנשים שונים וכפי שאתם יכולים לדמיין הכל דיגיטלי בימים אלה". המקרה התגלה כשמעריץ של הלהקה יצר קשר עם קורגן וחשף בפניו שמישהו מנסה למכור שירים מודלפים של הלהקה ברשת.

קורגן תיאר את הרגעים בהם האלבום הגיע לשלבי ההפקה האחרונים כ"זמנים לחוצים מאוד כי הקבצים יוצאים לאנשים שונים וכפי שאתם יכולים לדמיין הכל דיגיטלי בימים אלה"

קורגן סיפר שגם ה-FBI היה מעורב בסיפור ושלא מדובר במעריץ נלהב שרצה לפרסם את השירים אלא ב"שכיר חרב" שפירסם את השירים למכירה והיו בידיו חומרים גם של אמנים אחרים. קורגן, ששילם מכספו למניעת הדליפה של השירים החדשים, אמר שאין לו מידע על התפתחות החקירה.

המקרה של רדיוהד

ב-2019 נפלה להקת רדיוהד קורבן לניסיון סחיטה של 150,000 דולר כשהאקר הצליח להשיג 18 שעות של הקלטות מארכיון הקלטות מינידיסק בבעלות סולן הלהקה טום יורק. הלהקה, שהחזיקה בעותקים נוספים של ההקלטות, החליטה לא להיכנע לדרישת הכופר ושיחררה את ההקלטות מתקופת האלבום OK Computer שיצא ב-1997 לרכישה אונליין תמורת 18 דולר. הלהקה אף הצהירה שמדובר בהקלטות שלא יועדו להגיע לציבור.