מייסדת תראנוס אליזבת הולמס (צילום: Justin Sullivan, getty images)
מייסדת תראנוס אליזבת הולמס. שיתופי פעולה שלא היו ולא נבראו | צילום: Justin Sullivan, getty images

אליזבת הולמס, מייסדת חברת הביו-רפואה תראנוס (Theranos), נשלחה על ידי בית המשפט ל-11 שנים ושלושה חודשים בכלא על הונאת משקיעים. לא הוטל עליה קנס כספי. תראנוס טענה שהטכנולוגיה שפיתחה מאפשרת לבצע בדיקות דם נרחבות באמצעות טיפת דם בודדה. אך עם הזמן מרבית התכונות המובטחות של הטכנולוגיה התבררו כשקר. בשיאה החברה הגיעה לשווי שוק של 9 מיליארד דולר.

תראנוס טענה שהטכנולוגיה שלה מאפשרת בדיקות דם מהירות שנעשות באמצעות דקירת אצבע בלבד. אלא שמטופלים העידו כי תוצאות הבדיקות היו שגויות וגם סיכנו את בריאותם. בין השאר הולמס דיווחה למשקיעים על שיתופי פעולה שלא היו ולא נבראו עם ענקיות התרופות ועל כך שצבא ארה"ב משתמש בבדיקה בשדה הקרב.

התביעה טענה שהולמס "הייתה בעלת אמביציה שעיוורה אותה" ושהיא "פעלה במציאות מעוותת שבה המרדף אחר תהילה, הערצה ועושר מצדיק רמאות, שמעמידה בסיכון את בטיחותם של חולים".

הולמס הוליכה שולל יותר מעשרה משקיעים גדולים, בהם איל המדיה רופרט מרדוק ומזכיר ההגנה לשעבר של ארה"ב ג'ורג' שולץ. היקף ההפסדים שנגרם למשקיעים מגיע ל-384 מיליון דולר בהשקעות ו-121 מיליון דולר במניות. "זו אחת מהונאות הצווארון הלבן החמורות ביותר בהיסטוריה של עמק הסיליקון", טענה התביעה.

הולמס הורשעה בינואר השנה בידי חבר מושבעים בארבעה סעיפי אישור של הונאת משקיעים בהיקף כולל של 144 מיליון דולר. ביום ששי האחרון היא הופיעה בבית המשפט בקליפורניה כדי לשמוע את גזר הדין, מלווה בקרובי משפחתה ותומכים בהם גם בין זוגה בילי אוונס. התביעה דרשה עונש מאסר של 15 שנה ופיצויים למשקיעים בהיקף 800 מיליון דולר. את הסכומים האלה הם כנראה ייאלצו לתבוע באופן אישי.

הפרשה ממשיכה להסעיר את הציבור בארה"ב, בין היתר על רקע תרבות השקעות ההון סיכון בארה"ב ושנראית ככזו שמאפשרת להונות משקיעים שצמאים לתשואות גבוהות.