אפל פורטנייט (צילום: kovop, rafapress, shutterstock)
פורטנייט ואפל. המשחק יצא מחנויות האפליקציות | צילום: kovop, rafapress, shutterstock

אפל זכתה בתמיכת בית המשפט מול מפתחת המשחק פורטנייט, Epic Games, שתבעה אותה ב-2020 בטענה שיצרנית האייפון מתנהלת באופן לא תחרותי בתחום תשלומים עבור משחקים במובייל.

9 מתוך 10 הטענות של אפיק גיימס נגד אפל על התנהלות מונופוליסטית נדחו על ידי בית משפט פדרלי לערעורים אמש, בהחלטה שהותירה את פסיקת בית משפט בנושא מ-2021: בית המשפט קבע שמדיניות חנות האפליקציות של אפל לא הופכת אותה למונופול.

עם זאת, ביהמ"ש קבע שהמדיניות שלפיה אפל אוסרת הצגת דרכי תשלום אלטרנטיביות חיצוניות - פוגעת בתחרות. במידה ואף אחד מהצדדים לא ידרוש בחינה של הנושא בערכאה נוספת, המשמעות היא שאפל תחוייב לאפשר למפתחים המעוניינים בכך, אפשרויות תשלום מחוץ לחנות האפליקציות שלה. המשמעות עבור אפל היא שאלו תשלומים שלא תוכל לגבות נתח מהם.

פורטנייט נבעטה מחנות האפליקציות

המאבק המשפטי בין החברות החל כשאפל הסירה את פורטנייט של אפיק גיימס מחנות האפליקציות שלה (AppStore) לאחר שפורטנייט אפשרה למשתמשים לבצע רכישות במשחק שלא דרך חנות האפליקציות. פורטנייט, שחיפשה דרך להתחמק מתשלום העמלה בגובה 30% לאפל על רכישות בתוך המשחק, תבעה את אפל בטענה שהיא פועלת באופן לא תחרותי ולא הוגן. הדבר הביא מדינות נוספות בעולם כולל האיחוד האירופי לבחון את התנהלות אפל וחנות האפליקציות שלה.

"בפעם השניה בתוך שנתיים, בית משפט פדרלי קובע שאפל מצייתת לחוקי הגבלים עסקיים ותחרות ברמת מדינה וברמה פדרלית" מסר דובר מטעם אפל ל-CNBC.

מנכ"ל אפיק גיימס התייחס להחלטת בית המשפט בנוגע למדיניות חנות האפליקציות של אפל, שמונעת הפניית משתמשים לתשלומים שלא יספקו עמלות לאפל. כעת פסיקת ביהמ"ש משחררת מפתחי אפליקציות מכבלי ביצוע עסקאות מול אפל באופן ישיר.