נינטנדו (צילום: Wachiwit, shutterstock)
צילום: Wachiwit, shutterstock

עובד לשעבר הגיש תביעה כנגד Nintendo of America, השלוחה האמריקאית של ענקית הגיימינג היפנית, המאשימה את החברה בהפרות החופש להתאגדות. פרטי התביעה המדויקים מצונזרים, אבל פורסם כי החברה מואשמת בכך שבחצי השנה האחרונה פיטרה עובד על כך שהצטרף או תמך בארגון להתאגדות עובדים וכן נקט בפעולות המוגנות על פי החוק האמריקאי, ביניהן דיון בשכר או בתנאי העסקה. בנוסף נטען כי נינטנדו איימה על העובד וכן עקבה אחריו.

בעקבות הפרסום, זכה לתהודה רבה שרשור טוויטר של עובד לשעבר (שאינו קשור לתביעה ועזב את החברה לפני מספר שנים) המספר על תנאי העבודה בחברה, וכותב בין השאר כי הוא היה בלחץ תמידי שיפטרו אותו על עבירות כמו "ללכת לשירותים פעם אחת יותר מדי או לאחר בשתי דקות בגלל פקק תנועה". נינטנדו סירבה להגיב לפניות ממספר גופי תקשורת גדולים, בהם הוושינגטון פוסט.

בכך נינטנדו מצטרפת לרשימה הולכת וגדלה של חברות גיימינג שהואשמו לאחרונה בעבירות דומות. באקטיוויז'ן-בליזארד, שנמכרה לאחרונה למיקרוסופט בסכום חסר תקדים של כמעט 70 מיליארד דולר, מתקיימת כרגע בוררות ממושכת מול קבוצת אנשי QA בחברת הבת Raven Software (האחראית בשנים האחרונות על סדרת Call of Duty הפופולרית) שהודיעו בתחילת השנה על כוונתם להתאגד תחת השם Game Workers Alliance ונתקלו בהתנגדות משפטית חריפה מצד חברת האם - זאת בנוסף למחאת עובדים נוספת בו היא מצויה בתקופה האחרונה, על רקע פרשת הטרדות מיניות בה מעורבים מספר מבכיריה.

את העלייה במספר החברות הגיימינג המעורבות במקרים של מאבק משפטי מול העובדים על רקע נסיון התאגדות ניתן לקשור לשני דברים. הראשון והמתבקש הוא עלייה בעיסוק הציבורי, בעיקר בארצות הברית, ביחסי עובד-מעביד - תופעה רחבה בה ניתן להכניס גם את איגוד העובדים הראשון בתולדות אמזון שקם בתחילת החודש - וגם שם לאחר מאבקים רבים מול ענקית הקמעונאות - גם מגמות כגון "ההתפטרות הגדולה" וגם חילופי דורות עובדים המביאים איתם שינויים ביחס למקומות העבודה.

דבר שני, הספציפי לגיימינג, הוא צמיחה מספר העובדים הזוטרים, הפרילנסרים ועובדי קבלן בפרט, הנלווית לצמיחה האינטנסיבית של התעשייה בשנים האחרונות וגם לזרקור על תנאי ההעסקה בהן. ב-2020, 21 תסריטאים בחברת משחקי המובייל Voltage פצחו בשביתה שנמשכה כשלושה שבועות והגיעו לפשרה עם החברה מבלי להתאגד באופן רשמי; בסוף 2021 חברת משחקי האינדי האמריקאית Vodeo Games הייתה הראשונה בענף הגיימינג ארצות הברית שהכירה באופן רשמי בהתאגדות עובדיה.