עובדי גוגל חוזרים למשרדים (צילום: getty images)
אירוע החזרה למשרדים של גוגל, אפריל 2022. בינתיים רק המחוסנים חזרו | צילום: getty images

חברות הביג טק בארה"ב עובדות בנחישות כדי להחזיר את העובדים למשרדים, אבל המציאות שוב ושוב מייצרת קשיים. כעת, האשמה היא (שוב) בקורונה: מאז שעובדי גוגל נדרשו לחזור לעבוד מהמשרדים שלושה ימים לפחות בשבוע, הם החלו לקבל מיילים שמודיעים על הדבקות במשרד באופן תכוף, כך מסרו עובדים ל-CNBC.

מעל 100 הדבקויות בקורונה נרשמו בכל אחד ממשרדי גוגל בווניס ובפלאיה ויסטה שבקליפורניה לפי Deadline.com, אך דובר מטעם גוגל מסר שמדובר בסך ההדבקות בחודשים האחרונים ולא במקרים פעילים כרגע. במקביל דיווחו עובדים על עלייה במספר ההודעות על הדבקה במשרדים בקליפורניה ובסן פרנסיסקו, לאחר חגיגות החברה לרגל החזרה למשרדים שהתקיימו ליד הקמפוס הראשי של גוגל.

מדוברות החברה נמסר שההתראות לעובדים ותדירותן הינן בהתאם לחוקים המקומיים בקביעת ההגדרה מהי התפרצות קורונה ומתי יש לשלוח הודעות לעובדים על חשיפה לחולה.

עובדי גוגל מחוייבים מאז אפריל להגיע למשרד באופן קבוע כמה פעמים בשבוע. החברה הציעה לעובדים במשרה מלאה את האפשרות להגיש בקשה לעבודה מרחוק על בסיס קבוע - אך לא ידוע מהו מספר הבקשות שאושרו. במאי דווח ב-fortune שרק 5% מהעובדים הזכאים לכך בחרו באפשרות הזו, תוך שהחברה מצפה שכ-20% ינצלו אותה בסופו של דבר. 

במקביל, קבוצת עובדים בחברה קוראת לביטול מדיניות החברה לפיה עובדים לא מחוסנים אינם רשאים להגיע לעבוד במשרדים, או להשתתף בפעילויות אחרות של החברה. קבוצת עובדים שכוללת מאות עובדים בעלי ותק שונה ומגוון תפקידים הביעו בהצהרה אנונימית גם את התסכול מכך שעובדים לא מחוסנים מודרים מכנסים ואירועי חברה, חלקם לא פגשו את עמיתיהם עוד ממרץ 2020. יתרה מכך, העולתה טענה שחלק מהעובדים שלא חוסנו מעולם לא קיבלו הודעה רשמית על המדיניות כלפי חיסונים במהלך תהליכי הגיוס שלהם לחברה.

הטיעון לביטול המדיניות הנוכחית מתבסס על העובדה שממילא מתרחשות התפרצויות קורונה במשרדים, למרות שהעובדים שמגיעים פיזית הם רק המחוסנים. העובדים שיתמו על ההצהרה הביעו תקווה שגוגל תנהג כמו חברות גדולות אחרות כמו אינטל, יונייטד איירליינס ובואינג - שביטלו מדיניות דומה כלפי לא מחוסנים בהתאם לצו פדרלי למעסיקים גדולים שהינם גם קבלנים ממשלתיים. "אנו מאמינים שמדיניות החיסונים של החברה הינה פגיעה בפרטיות ואין בה רגישות לנסיבות אישיות ולגורמי סיכון" ציינה קבוצת העובדים, שהדגישו שבין התומכים גם עובדים מחוסנים שתומכים בעמיתיהם שבחרו לא להתחסן.