אילון מאסק וטוייטר  (עיצוב: Rokas Tenys, shutterstock)
מאסק וטוויטר. גוגל ואפל מנסות לשמור על חנויות אפליקציות שעומדות בתנאי השימוש | עיצוב: Rokas Tenys, shutterstock

אילון מאסק ממשיך להתמודד עם ההשלכות של המהלכים האחרונים שלו בטוויטר, ועכשיו הוא מאיים כי יתכן ויצטרך לבנות טלפון חכם משל עצמו, אם טוויטר תוסר מחנויות האפליקציה של אפל וגוגל.

ביום שישי הכריז מאסק כי הוא עומד לשחרר חשבונות רבים שנחסמו מטוויטר באופן חופשי, ובכך זנח לחלוטין מאסק את רעיון הוועדה עם נציגים שונים שתחליט בעצמה מי ישוב לטוויטר ומי לא. הדבר עורר תגובות רבות גם ממחוקקים ורגולטורים בארה״ב ואירופה, שחוששים מכך שמאסק ישחרר גם משתמשים רבים שאחראים על הסתה לאלימות. נוסף על כך, מאסק פיטר רבים ממשרדי טוויטר באירופה, מה שגורם לחשש שטוויטר לא תוכל לעמוד ברגולציה האירופאית המחמירה.

ליז ווילר, מנחה של תוכנית פודקאסט עצמאית שמרנית, צייצה בטוויטר כי אם אפל וגוגל אכן ימחקו בסופו של דבר את טוויטר מחנויות האפליקציות שלהם, הדבר יוביל לכך שמאסק יפתח טלפון חכם משל עצמו. בתגובה ענה לה מאסק "אני בהחלט מקווה שלא נגיע לשם, אבל כן, אם אין דרך אחרת,  אני אצור טלפון אלטרנטיבי"

מאסק מתכנן גם כמה צעדים שיכניסו לטוויטר יכולות לגבות כסף ממשתמשים. הדבר יאלץ לעבור את האישור של אפל, שבה כל אפליקציה שמוכרת מוצרים צריכה לעשות את זה דרך חנות האפליקציות של אפל. מאסק אף שוקל להוסיף מספר פיצ׳רים אשר יאפשרו למשתמשים לגבות כסף עבור תכנים פורנוגרפים, אשר אסורים בחנות האפליקציה של אפל. בצעד שמבשר רעות למאסק, פיל שילר - האיש שמנהל את חנות האפליקציות של אפל, מחק את חשבון הטוויטר שלו לאחר שמאסק התלונן על האחוזים שאפל לוקחים מעסקאות שנעשות דרך החנות.

ליז ווילר, מנחה של תוכנית פודקאסט עצמאית שמרנית, צייצה בטוויטר כי אם אפל וגוגל אכן ימחקו בסופו של דבר את טוויטר מחנויות האפליקציות שלהם, הדבר יוביל לכך שמאסק יפתח טלפון חכם משל עצמו. בתגובה ענה לה מאסק "אני בהחלט מקווה שלא נגיע לשם, אבל כן, אם אין דרך אחרת, אני אצור טלפון אלטרנטיבי".

פיתוח של טלפון יכול לקחת שנים רבות, וידרוש ממאסק לא רק לפתח חומרה אלא גם תוכנה שהיא לא אנדרואיד או iOS. אך האיום פה ברור - מאסק מסמן לאפל וגוגל את כוחו ורוצה להראות שעדיין יש לו איזו שליטה ואלטרנטיבות במקרה בו יחליטו לפעול ולהוריד את טוויטר מחנות האפליקציות שלהן.

בינתיים החברות הגדולות נושאות עיניים לטוויטר, על מנת לראות כיצד השינויים האחרונים של מאסק ישפיעו על האפליקציה. טוויטר היא אפליקציה פופולרית, והשינויים האחרונים של מאסק מהווים דילמה קשה עבור חברות כמו גוגל ואפל, שרוצות לשמור על הרגולציה ולאפשר רק אפליקציות שעומדות בתנאי השימוש שלהן.