מחשב עם לוגו Dell (צילום: monticello, שאטרסטוק)
מחשב עם לוגו דל. "הזדמנות להתייעלות" | צילום: monticello, שאטרסטוק

יצרנית המחשבים האמריקאית דל טכנולוגיות (Dell) הודיעה על מהלך פיטורים של 6,650 עובדים - כ-5% מכוח האדם הגלובלי שלה - על רקע הירידה בביקוש למחשבים אישיים. במזכר שכתב סמנכ"ל התפעול של דל ג'ף קלארק והגיע לידי בלומברג צוין כי החברה חווה תנאי שוק המאופיינים ב"שחיקה מתמשכת ללא עתיד ברור".

לפי קלארק, אמצעי צמצום ההוצאות שננקטו בחברה עד כה, כהקפאת גיוסים והפחתת הוצאות תחבורה ונסיעות, אינם מספיקים עוד. דובר מטעם דל מסר לבלומברג כי החברה רואה בארגון מחדש של מחלקות ופיטורי כוח האדם הזדמנות להתייעלות.

דל מעסיקה בישראל כאלף עובדים בפעילות פיתוח, מכירות ושירותים בארבעה אתרים הממוקמים בבאר שבע, הרצליה, גליל ים וחיפה. לחברה מערך רחב של שותפים עסקיים, אשר פועלים בשוק הארגוני, העסקי והצרכני בישראל. נציגות דל בישראל נמנעה מלהגיב לגבי השפעת מהלך הפיטורים על הפעילות המקומית של החברה.

בסוף 2020 הגיעה דל לשיא במצבת כח האדם שלה, שעמדה אז על 165 אלף עובדים. מאז מצבת העובדים במגמת הצטמצמות ועמדה על 158 אלף עובדים בסוף 2021 ועל 133 אלף בסוף 2022. מספר העובדים צפוי לרדת לכ-126 אלף איש עם השלמת מהלך הפיטורים החדש.

דוחות החברה האחרונים משקפים ירידה בהכנסות על רקע הירידה בביקושים למחשבים, והחברה אך הנמיכה את תחזיותיה לרבעון הנוכחי אל מתחת לציפיות האנליסטים. הנמכת ציפיות דומה נצפתה גם בדוחות יצקנית השבבים אינטל. הירידה בביקושים למחשבים ניתנה כנימוק לקיצוצים ב-HP המתחרה, שהודיעה על פיטורי אלפי עובדים בנובמבר האחרון.

בשבוע שעבר נודע על רכישת הסטארטאפ הישראלי קלאודיפיי (Cloudify) מתחום הענן על ידי דל בעבור סכום משוער בין 70-100 מיליון דולר. בעוד דל לא חשפה רשמית את תנאי עסקת הרכישה, החברה אישרה לטקראנץ' את השלמתה.