סם אלטמן (צילום: AFP / JOEL SAGET, getty images)
סם אלטמן. מתריע מפני הפיתוחים של החברה שהוא עומד בראשה | צילום: AFP / JOEL SAGET, getty images

"סכנות הבינה המלאכותית צריכות להיבחן כמו איומים אחרים על העולם - מגפה עולמית או מלחמה גרעינית": הצהרה דרמטית של בכירים, מדענים וחוקרים בתעשיית ה-AI מתריעה על התפתחות טכנולוגית לא מרוסנת בתחום. על ההכרזה חתומים בין השאר מנכ"ל OpenAI סם אלטמן; מנכ"ל DeepMind של גוגל, דמיס האסביס ואחרים - בהם גם ישראלים כגון פרופסור מביה"ס להנדסה ומדמ"ח באוניברסיטה העברית שי שלו-שוורץ.

הקריאה התפרסמה בידי ארגון ללא מטרת רווח לבטיחות בבינה מלאכותית CAIS (Center For AI Safety), וחתומים עליה גם שניים מאבות התחום, שנחשבים למי שפרצו דרך בתעשייה, ג'פרי הינטון ויהושוע בנגיו. הינטון התראיין לפני מספר שבועות לניו יורק טיימס אז הזהיר מפני הסכנות הגלומות ב-AI ובעובדה שחברות רבות דוהרות קדימה מבלי לעמוד על הנזקים האפשריים לעולם. הוא אף הביע חרטה על כך שהשקיע שנים ארוכות מחייו בעבודה בתחום, ואחרי שנים רבות עזב את המשרה שלו בגוגל.

רק לפני חודשיים עצומה נוספת, מגובה ביותר מ-1,000 חתימות של מובילים במחקר ובתחומי AI, קראה גם היא לבחון את ההשפעות הנובעות מהפיתוחים ואף לעצור לשישה חודשים את ההתקדמות בתחום על מנת לוודא שהכיוון הוא בעל השפעה חיובית. על העצומה הקודמת, אותה יזם ארגון נוסף ללא מטרות רווח - Future Of Life Institute - חתמו בין היתר אילון מאסק, סטיב ווזניאק (ממייסדי אפל) והפרופ' הישראלי יובל נוח הררי.