יחידת 8200 (צילום: דובר צה"ל)
יחידת 8200. אלפי ימי מילואים בשנה | צילום: דובר צה"ל

גם בוגרי ובוגרות יחידת 8200 מצטרפים לצעדי המחאה נגד הרפורמה המשפטית. כ-300 חותמים בוגרי יחידת הסיגינט של אמ"ן חתמו על מכתב, בלשון חריפה, שבו הם מצהירים שלא יתנדבו לשירות מילואים אם החקיקה תעבור כלשונה ובמלואה. המכתב חתום בראשי תיבות אנשי המודיעין, מסיבות מובנות, אך הפרטים אושרו על ידי גורמים מוסמכים. הודגש שאין במכתב קריאה לסרבנות, והוא נוגע רק להתנדבות. מאות מבוגרי היחידה מתנדבים באלפי ימי מילואים מידי שנה, מתוך ציונות, אך כעת נוקטים בצעד זה לאור מה שהם מכנים "יום הכיפורים של החברה הישראלית".

"צבר מטריד של סימנים מעידים העולים לכדי חשש אמיתי לשלמותה ובטחונה של מדינת ישראל: התפוררות הלכידות החברתית, פגיעה בכלכלת ישראל, יציבותה ובתדמיתה בעולם"

"אם החקיקה המכונה 'הרפורמה המשפטית' תעבור במלואה, ללא הידברות ובהיעדר הסכמה רחבה", לשון המכתב. "לא נמשיך להתנדב לשירות מילואים עבור מדינה ששינתה באופן חד צדדי את החוזה הבסיסי עם אזרחיה. זוהי התרעתנו וקריאתנו לכם. יש לנו מספיק אתגרים חיצוניים להתמודדות משותפת, הפעילו את בלמי החירום. עכשיו". עוד הם מוסיפים זוהי התרעה מפני "יום הכיפורים" של החברה הישראלית. 

במכתב מסבירים כותביו כי בוגרי היחידה "משתייכים למחנות פוליטיים שונים" וכי "מעולם לא השפיעו דעותינו האישיות על מלאכת המודיעין עליה היינו אמונים, ושירתנו בחפץ לב תחת כל ממשלות ישראל, בעת איומי טרור, מלחמה ושלום".

עם זאת, הם מבקשים "להתריע" כי הם מזהים "צבר מטריד של סימנים מעידים העולים לכדי חשש אמיתי לשלמותה ובטחונה של מדינת ישראל [...] התפוררות הלכידות החברתית, פגיעה בכלכלת ישראל, יציבותה ובתדמיתה בעולם כתוצאה מהביטול הצפוי של הפרדת הרשויות והפגיעה בעצמאות הרשות השופטת. חלק מהנזקים הללו עלול בקרוב מאוד להיות בלתי הפיך, בעוד אויבנו מחככים ידיהם בהנאה.

"הצעות החוק הדרמטיות המקודמות בכנסת בחיפזון שיא ומבלי לבצע ניסיון לקיים הידברות רחבה וכנה, תוך התעלמות בוטה ממומחים ישראלים וזרים המקיפים את כל תחומי העשייה, הביטחון והכלכלה, ואף מהמתווה שהוצע על ידי נשיא המדינה, מעלות תחושה קשה של 'קונספציה' בה שרויה הממשלה לגבי מגבלות הכוח שלה עצמה. בפעם האחרונה שישראל התנהגה כך, אירע אסון גדול". (למכתב המלא)