אליפות "טק גמביט" לשחמט של חברות הייטק 2021 (צילום: דויד סקורי, יח"צ)
אליפות השחמט הראשונה בשנה שעברה. פיירבלוקס זכתה במקום הראשון | צילום: דויד סקורי, יח"צ

אליפות "טק גמביט" לשחמט של חברות הייטק תצא לדרך ביום חמישי הבא, זו השנה השנייה ברציפות. בתחרות ישתתפו 40 חברות, שישלחו שלושה-ארבעה שחקנים כל אחת ובסך הכל כ-150 שחקנים. בין החברות המשתתפות יגיעו הזוכות מהטורניר הראשון שהתקיים בשנה שעברה: פיירבלוקס שזכתה במקום הראשון, סנטינל וואן שהגיעה למקום השני ומוביט (Moovit) שלקחה את המקום השלישי. בשנה שעברה השתתפו 29 חברות עם כ-120 שחקנים.

בנוסף לשלוש החברות האלה ישתתפו סטארט אפים, חדי קרן, חברות רב לאומיות וחברות ציבוריות בהן סמפריס, פלייטיקה, אקסוניוס, מובילאיי, ורינט, למונייד, ג'ייפרוג, גוגל, סיילספורס, פייפאל, אפספלייר, פיליפס, איביי, אמדוקס, זיפריקרוטר, AWS וארניקס.

בין המשתתפים יהיו פאונדרים ועובדים בכירים כמו עופר קינברג, CRO בפלייטיקה ומיקי שיפמן, מייסד משותף ו-CTO של סיילוס (Cylus), שניהם בעלי דרגת מועמד לאמן בשח. כן יהיו ערן קרביץ מייסד משותף ו-CTO של שופיק (Shopic), עומר עבר מייסד משותף ומנכ"ל של סנסיבו (Sensibo) ואיתן לב טוב, מנכ"ל חברת שבא. עוד קבוצה מעניינת מורכבת משלוש נשים, שתי אחיות ואמא שלהן, שמגיעות מחברות שונות וישתתפו בתחרות.

את התחרות מארגן אלון מינדלין, אמן שמחט בינלאומי והמייסד של חברת טקמייט שמפעילה קורסים וסדנאות שחמט בארגונים. נותנת החסות לאירוע היא פלייטיקה.

מארגן התחרות אלון מינדלין: "כשאני מגיע למשרדים אני רואה שהם שמים את הגביע של האליפות או טורנירים פנימיים של החברה בכניסה למשרד. זה גם מאפשר לעובדים מחלקים שונים של החברה להיפגש ואפילו לשחק ראש בראש מול המנכ"ל"

הפופולריות של משחק השחמט צוברת תאוצה בשנים האחרונות, וקיבלה חיזוק משמעותי נוסף עם סדרת הלהיט שהפיקה נטפליקס, "גמביט המלכה". מינדלין שמתחרה בשח מילדות החליט לחבר את הטרנד לחברות הטק. "נחשפתי למאות אנשים שאוהבים את המשחק ורוצים לשחק בלוח ולא רק באפליקציה והחיבור לחברות טק היה נראה לי כמו רעיון טוב כי המשחק מאוד אנליטי".

רוב החברות בחרו את השחקנים לאליפות במסגרת תחרויות פנימיות של 10-25 שחקנים, או שכבר השתתפו בשנה שעברה, ויודעות מי השחקנים המצטיינים שלהן. החברות מקיימות קורסים וסדנאות שח לעובדים כחלק מרווחת העובדים או מיתוג המעסיק ומינדלין סובר שזה גם אות גאווה ויוקרה לחברות. "כשאני מגיע למשרדים אני רואה שהם שמים את הגביע של האליפות או טורנירים פנימיים של החברה בכניסה למשרד. זה גם מאפשר לעובדים מחלקים שונים של החברה להיפגש ואפילו לשחק ראש בראש מול המנכ"ל".

אלון מינדלין, מייסד טקמייט (צילום: ברק שקד, יח"צ)
מארגן התחרות, אלון מינדלין. הטרנד רק הולך וצובר תאוצה | צילום: ברק שקד, יח"צ

מינדלין משתף שטרנד השחמט בחברות הייטק רק הולך וצובר תאוצה. אם בשנה שעברה השתתפו באליפות 29 חברות, השנה כאמור מספרן עלה ל-40 ושבע חברות נשארו ברשימת ההמתנה בגלל מגבלת מקום. "לא חשבתי שזה יגיע למספר הזה בתקופה של פיטורים וגם לא פרסמתי את זה יותר מדי. בשנים הבאות אני חושב שיצטרפו עוד עשרות חברות גם לקורסים וגם לטורניר", הוא מוסיף.

בשלב הבתים הראשון ישתתפו 10 חברות והוא יתקיים ב-2 במרץ, השלב השני ב-30 במרץ ועשר הקבוצות המובילות משני הבתים יעפילו לגמר שיתקיים ב-20 באפריל. כל המשחקים יתקיימו במשרדי פלייטיקה בהרצליה. המשחקים יתקיימו בפורמט של צבירת נקודות ולא הדחה, כאשר ניצחון מזכה את הקבוצה בנקודה, שוויון מזכה בחצי נקודה והפסד באפס נקודות.