עובדי Varos (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

מתי נוסדו: 2021
כמה גייסו: בעיצומו של סבב
מי המייסדים: ירדן שקד, אורן חן, גיל שקד
איפה יושבים: תל אביב

בוקר אחד פותחת מנהלת בארגון את תוכנת המכירות שלה ורואה שבשבוע החולף עלו המכירות ב-7%. משמח, נכון? "אבל היא לא יודעת אם העלייה היא כי יותר אנשים קנו בשוק בכלל - או שזה רק אצלה", מסביר את הבעיה ירדן שקד, היזם והמנכ"ל של Varos. הפתרון של Varos לסיטואציה הזו הוא תוכנה תאגידית, אבל עם טוויסט: היא מאפשרת לחברות לחלוק מידע ביניהן, באופן אנונימי. "אנחנו מחברים חברות דומות ואף מתחרות ישירות", מסביר שקד. הפלטפורמה של Varos, או כפי שהיא מכנה את זה - "קהילה אנונימית" של חברות מתחומי סחר מקוון ו-SaaS למדדים שונים מעולם השיווק והמכירות. משתמש יכול ממש לפלח מידע לפי סוג החברות הדומות לו: נניח, חברת אופנה עם מעל ל-500 אלף דולר מכירות. המידע המוגש לו תמיד אנונימי ואגריגטיבי, כך שלא ניתן "לרגל" אחרי חברה בודדות. "הבעיה הגדולה של חברות שבנושאים מסויימים הן פשוט עיוורות לחלוטין. יש דאטה, אבל הן מסתכלות עליו בוואקום ולא יודעות איך הוא בהשוואה לחברות דומה. נאמר יש לי עסק באי-קומרס, ויש לי CAC (עלות הרכשת לקוח, א"ז) של 100 דולר. זה טוב? זה רע? אולי המתחרה שלי מוציאה 50 דולר על זה. ואולי הכל בסדר ב-CAC אבל יש לי בעיה דווקא של נטישה", מוסיף שקד.

ארגון שמצטרף ל-Varos מנגיש את המערכות השונות שלו באמצעות ממשקי תוכנה פתוחים (API) וכך המערכת יודעת את "מסע הלקוח" ויכולה להסיק מסקנות: איך עובד דף הנחיתה? מה שיעור ההקלקה על פרסומות גוגל או פייסבוק? מה שיעור ההמרה לרכישה? וכך, החברה יודעת לא רק איך היא ביחס לתחרות, אלא גם איפה הבעיות שלה ויש מקום לשיפור. "בנוסף אנחנו שולחים דו"ח שבועי באימייל, בפוש, ואנשים מסתכלים על זה כמו משוגעים", מספר שקד.

לחברה, שנוסדה ב-2021 ועלתה לאוויר ביוני היה אתגר לצרף את הלקוחות הראשונים, על מנת ליצור את "אפקט הרשת" הנחוץ לחברה, אבל שקד מדווח כעת על 200 לקוחות, מתחום האופנה, האי-קומרס, הקוסמטיקה, המזון והמשקאות ותוספי מזון.

עבור שקד זוהי חברה ראשונה שהוא מייסד. הוא גדל בארה"ב ואחרי הקולג' עבד כבנקאי השקעות בבנק רוטשילד בניו יורק. אבל הוא החליט "לעשות עלייה" והצטרף לאייפקס בישראל. "בזמן הזה נהייתי משקיע אנג'ל ונכנסתי לקטע של סטארט אפים, והחלטתי לשחק עם כמה רעיונות עד שהגעתי לזה". יחד איתו ייסדו את החברה ליאור חן, בוגר 8200 ועוד כמה חברות סייבר, שמכהן כ-CTO של החברה וגיל שקד, אביו של ירדן שהיה מנהל במורגן סטנלי בניו יו"ר וכעת הוא יו"ר פעיל של החברה. וארוס היא בוגרת תוכנית ההאצה היוקרתית Y combinator וגייסה כסף מקרנות, ביניהן Ibex. לחברה 5 עובדים בסך הכל, "כן, זה קטע של חברות YC. אתה עושה הכל לבד עד שאתה ממש חייב לגייס עוד אנשים. זה גורם למחסור בשעות שינה", מסביר שקד.