יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו בכנסת (צילום: Ilia Yefimovich/picture alliance via Getty Images)
נתניהו. "הנזק יהיה בכיה לדורות ואסור שראש הממשלה המיועד יתן לכך יד" | צילום: Ilia Yefimovich/picture alliance via Getty Images

למעלה מ-100 אנשי הייטק, יזמים, מנכ״לים ואנשי הון סיכון חתמו על מכתב לראש הממשלה הנכנס בנימין נתניהו, שבו הם מתריעים בפניו שקידום חקיקה מפלה וערעור האמון במערכת המשפט ובדמוקרטיה יפגעו בתעשיית ההייטק המקומית וירחיקו מכאן משקיעים בינלאומיים. החותמים קראו לראש הממשלה "לעצור את כדור השלג" ו"לשמור על הסטטוס קוו בין כל חלקי החברה הישראלית".

יוזם המכתב הוא ארז שחר, מנהל שותף בקרן קומרה קפיטל, ובין החותמים והחותמות עליו ניתן לציין את שלמה קרמר, יזם קאטו נטוורקס; היזם אורני פטרושקה; חמי פרס, מייסד ומנכ"ל פיטנגו; אייל ולדמן, מנכ"ל מלאנוקס; פנחס בוכריס, משקיע הון סיכון; יודפת הראל בוכריס, מנהלת קרן בלמברג קפיטל; עוז אלון, מנכ״ל האניבוק; עופר בנגל ויפתח שולמן המייסדים של רדיס; נועם קייזר, שותף בקרן הון סיכון אינטל קפיטל; אלן פלד מייסד ושותף מנהל Vintage Investment Partners; רועי מן, מייסד שותף ומנכל מאנדיי; אילן שילוח שותף מנהל פירסט טיים ונצרס; איל גורה, גל שאול מייסד אוגורי; תומר תגרין מייסד Yotpo, מיכאל שאולוב, מנכ״ל פיירבלוקס; אלון ורבר, מנכ״ל פיקסלוט, רון עצמון יו"ר אותנטיקס ועוד. המכתב הופץ היום וחתימות נוספות עדיין ממשיכות ומתווספות אליו.

יוזם המכתב, ארז שחר: "אנו צופים בעיניים כלות בסכנה הברורה והמיידית. החלטנו לא לשתוק יותר ולהשמיע את קולנו ולהגיד ׳עד כאן׳. אסור לנו שהדבר הזה יקרה. הנזק יהיה בכיה לדורות ואסור שראש הממשלה המיועד יתן לכך יד"

ארז שחר קרן קומרה (צילום: יחצ)
ארז שחר | צילום: יחצ

ארז שחר, יוזם המכתב, מסר: "ההייטק הישראלי ובעקבותיו הכלכלה הישראלית משפע של השקעות זרות. המשקיעים מחו"ל ידעו שהם משקיעים במדינה שבה יש את מערכת המשפט מהטובות בעולם המערבי, אי בטוח ודמוקרטי בתוך המזרח התיכון. כעת אנו צופים בעיניים כלות בסכנה הברורה והמיידית למעמדו של זה. החלטנו לא לשתוק יותר ולהשמיע את קולנו ולהגיד ׳עד כאן׳. אסור לנו שהדבר הזה יקרה. הנזק יהיה בכיה לדורות ואסור שראש הממשלה המיועד יתן לכך יד".

זו לא הפעם הראשונה שההייטק הישראלי מוביל יוזמה פוליטית. ב-2019, לאחר הגשת כתב האישום נגד נתניהו, שורה של עשרות בכירים בעבר ובהווה פרסמו מכתב פתוח שקורא לראש הממשלה להתפטר מתפקידו. בדצמבר אותה שנה קבוצה של 67 אנשי הייטק, אקדמאים ואנשי קהילת הביטחון הגישה עתירה לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה וראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה להורות כי אין להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת אשר הוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שיש עמן קלון.

המכתב במלואו:

"לכבוד ראש הממשלה המיועד מר בנימין נתניהו,

אנחנו, יזמים ומייסדים של חברות סטארט-אפ בישראל, משקיעי ומנהלי קרנות הון סיכון, פונים אליך בדאגה נוכח ההשלכות ההרסניות למשק בכלל, ולתעשיית ההייטק בפרט, העלולות לנבוע ממהלכי החקיקה המתקיימים בימים אלה בכנסת.

כאזרחים, אנו מכבדים את תוצאות הבחירות האחרונות המשקפות את רצונו של העם ומאמינים שאתה כראש ממשלה תפעל לטובת כלל אזרחי ישראל. עם זאת, פגיעה במעמדו של בית המשפט, כמו גם פגיעה בזכויות מיעוטים על רקע דת, גזע, מין או נטייה מינית, יהוו איום קיומי ממשי על תעשיית ההייטק המפוארת שנבנתה בישראל בעמל רב, במשך שלושת העשורים האחרונים.

תעשיית ההייטק המקומית הזרימה בשנים האחרונות מיליארדי דולרים מדי שנה ממשקיעים בינלאומיים, שמגיעים ברובם המכריע מארה״ב ומאירופה. משקיעים אלה מחפשים כמובן החזרים פיננסיים על השקעתם. אך גם חולקים ערכי יסוד משמעותיים עם המדינות והתעשיות בהן הם משקיעים. יציבות משפטית הנה תנאי הכרחי עבור משקיעים בינלאומיים ומסייעת להם להשקיע במדינות מסוימות. מאידך, העדר יציבות שכזאת - מבריחה אותם ממדינות אחרות.

התערערות האמון במערכת המשפט הישראלית וכתוצאה מכך בדמוקרטיה הישראלית, וחקיקה ששמה בסימן שאלה זכויות בסיסיות ויסודיות של כל אדם באשר הוא, עשויים להרתיע את אותם משקיעים שהניעו את צמיחתה של התעשייה המופלאה הזו.

בעקבותיהם אנו עלולים לראות גם נהירה של חברות טכנולוגיה, כולן חברות בינלאומיות במהותן, אל מחוץ לישראל, וכך גם את תשלומי המיסים שלהן. מי כמוך מבין ויודע אלו השלכות הרסניות עשויות להיות לכך לכלכלה ולחברה בישראל.

כאזרחים שמדינתם חשובה להם, אסור לתת לזה לקרות! אל תתן יד לפגיעה במעמדה של ישראל בעולם ובהמשך צמיחתה של הכלכלה הישראלית לטובת כלל אזרחי המדינה. אנו דורשים ממך לעצור את כדור השלג המתעצם, לייצב את הספינה ולשמור על הסטטוס קוו בין כל חלקי החברה הישראלית".