עובדי הייטק במשרד (אילוסטרציה: annie spratt, unsplash)
הנתח של ההייטק ירד לכ-75% מכלל יצוא השירותים בחודש מאי | אילוסטרציה: annie spratt, unsplash

יצוא השירותים מישראל בחודש מאי הסתכם בכ-6.7 מיליארד דולר, לאחר ניכוי השפעת עונתיות, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). היקף היצוא במאי משקף עלייה חודשית של 0.2%, לעומת ירידה של 0.1% שנרשמה בחודש אפריל.

מנתוני הלמ"ס עולה כי מתוך סך יצוא השירותים העסקיים, לא כולל חברות הזנק (סטארט אפים), ירד החלק של יצוא השירותים של ענפי ההייטק בחודש מאי לכ-75%. יצוא השירותים של ענפי ההייטק, לא כולל סטארט אפים, ירד במאי ב-0.9% לכ-4.2 מיליארד דולר.

לפי הגדרות הלמ"ס, ענפי ההייטק כוללים ייצור תרופות, ייצור מחשבים, מכשור אלקטרוני ואופטי, ייצור כלי טיס, חלליות וציוד נלווה, שירותי תקשורת, תכנות מחשבים, ייעוץ בתחום המחשבים, עיבוד נתונים, אחסון ושירותים נלווים, אתרי שער לאינטרנט, מרכזי מחקר ופיתוח ומחקר ופיתוח בהנדסה ובמדעי הטבע.

לפי הלמ"ס, "מכירות של חברות הזנק ישראליות לתושבי חו"ל נרשמות כיצוא שירותים במאזן התשלומים אם המכירה כוללת העברה של נכסים לא מוחשיים לחו"ל"

יצוא השירותים הנובע מסטארט אפים בישראל הסתכם בחודש מאי ב-312 מיליון דולר. לפי הלמ"ס, "מכירות של חברות הזנק ישראליות לתושבי חו"ל נרשמות כיצוא שירותים במאזן התשלומים אם המכירה כוללת העברה של נכסים לא מוחשיים לחו"ל".