Bored Ape NFT (צילום: mundissima, shutterstock)
Bored Ape. "יש רוויה בחלקים מסוימים של השוק, במיוחד בתמונות פרופיל של קופים" | צילום: mundissima, shutterstock

ה-NFT מושפע גם הוא מהאירועים בעולם האמיתי: ערכם של פריטי אספנות אינטרנטיים, מקריקטורות קופים ועד שרבוטים אמנותיים, צולל במקביל לסערה בשווי הקריפטו. השאלה הרלוונטית כעת היא האם הגענו לרגיעה באחת הסערות הספקולטיביות הגדולות ביותר של השנה החולפת, או שגם זה אירוע זמני.

ה-NFT פרץ לתרבות המיינסטרים בשנה שעברה, כשמחיריהם של כמה אוספי תמונות בעלי חיים, ביניהם Bored Ape Yacht Club ,Cool Cats וגם Pudgy Penguins – זינקו, בסיוע תמיכה מסלבריטאים והתלהבות-יתר אופיינית לרשתות החברתיות. עד סוף 2021, הוצאו כמעט 41 מיליארד דולר על NFT – סכום ששווה ערך כמעט לשוויו של שוק האמנות העולמי.

אבל כמעט באותה מהירות, חלקים גדולים מהשוק מתחילים להתפורר, מותירים משקיעים מתחילים עם הפסדים גדולים, ושאלות שעולות בנוגע לתחזית לטווח ארוך על התחום כולו.

 

Cool Cat NFT (צילום: Mininyx Doodle, shutterstock)
Cool Cat NFT. "הבועה עוד לא התפוצצה" | צילום: Mininyx Doodle, shutterstock

קודם כל המספרים: מחיר המכירה הממוצע ל-NFT נפל ביותר מ-48% מאז השיא בנובמבר, לסביבות 2,500 דולר לערך במהלך השבועיים האחרונים, לפי נתונים מאתר NonFungible. נפחי המסחר היומיים באתר OpenSea, זירת המסחר הגדולה ביותר ב-NFT, צנחו ב-80% ל-50 מיליון דולר לערך, רק חודש אחרי שהגיעו לשיא כל הזמנים של 248 מיליון דולר בפברואר. בינתיים, מספר החשבונות שקונים ומוכרים NFT על בסיס שבועי נפל ל-194 אלף לערך, זאת גם לפי NonFungible. לשם השוואה, בחודש נובמבר האחרון הגיע מספר החשבונות לשיא של 380 אלף.

לקראת סוף השנה שעברה "הייתה תחושה כללית שיש רוויה בחלקים מסוימים של השוק, במיוחד בתמונות פרופיל בנושא קופי-אדם", אמרה נדיה איבנובה, סמנכ"לית התפעול ב-L’Atelier, יחידת חיזוי-טרנדים בבנק הצרפתי BNP Paribas.

לפי ניתוח של OpenSea שעשה ה-FT, המחיר הממוצע של Bored Ape NFT, אוסף שנמנים עליו סלבריטאים כמו גווינית' פאלטרו וסנופ דוג בתור בעלים, נפל ב-44% מאז פרצה המלחמה באוקראינה

לפי ניתוח של OpenSea שעשה ה-FT, המחיר הממוצע של Bored Ape NFT, אוסף שנמנים עליו סלבריטאים כמו גווינית' פאלטרו וסנופ דוג בתור בעלים, נפל ב-44% מאז פרצה המלחמה באוקראינה. מדד ה"בלו צ'יפ" של NFT שמפרסמת Bitwise ירד ב-25% בחודש האחרון, ירידה שנתית של 17.1%. Bored Apes ו-CryptoPunks, שניים מהאוספים הפופולריים והמוערכים ביותר, היוו למעלה מ-60% מהמדד השבוע.

אילוסטרציה OpenSea (צילום: Shutterstock)
OpenSea. מדד הבלו צ'יפ צנח ב-25% | צילום: Shutterstock

NFT מייצג זכויות בעלוּת ייחודיות ביקום רחב של פריטי ערך מקוונים. הפופולריות הגואה של NFT שלחה את השוק לפעילות יתר בשנה שעברה. הנסיגה בשוק שיקפה מכירת חיסול רחבה יותר באת'ר, מטבע הקריפטו הדומיננטי המשמש לרכישת NFT, שצנח ביותר מ-40% מהשיא בנובמבר.

למרות מכירת החיסול בעת האחרונה, חלק מן האנליסטים מאמינים שמוקדם להכריז שמחיר השוק הגיע לשיאו, שוק שמשך שיטפון של הון סיכון והצמיח כמה חברות ששווין הגיע למיליארדי דולרים, כולל OpenSea עצמה ומפתחי ה-NFT Dapper Labs ו-Sorare. "מספר הקונים עדיין גבוה ממספר המוכרים", אמרה איבנובה מ- BNP Pariba. "עוד לא הגענו לפיצוץ של בועה".

"היה הרבה רעש והיו הרבה הונאות במרחב ה-NFT, והחורף שירד על הקריפטו נותן למגזר זמן לבנות טכנולוגיה שעובדת, וגם לחנך. התעשייה עדיין בבנייה"

כמה אספנים גדולים אמרו שאין להם תוכניות להאט את רכישותיהם וכי הם רואים ב-NFT טכנולוגיה חשובה לחזון חדש של הרשת, שמאורגנת לפי מטבעות קריפטו. "היה הרבה רעש והיו הרבה הונאות במרחב ה-NFT, והחורף שירד על הקריפטו נותן למגזר זמן לבנות טכנולוגיה שעובדת, וגם לחנך", אומרת פאני לאקוּבֶּה, יועצת מטבעות קריפטו ו-NFT. "התעשייה עדיין בבנייה, במידה רבה".

כמה מהאספנים אמרו שנראה כי השוק מתחלק בין NFT "בלו צ'יפ" יציבים יחסית לבין פרויקטים המוניים או ספקולטיביים יותר שיש בהם פחות ערך מאחורי המסחר. משתמש/ת דיסקורד, בעל/ת הכינוי Lurmley, אמר/ה שרכש/ה בסוף השבוע שעבר Cool Cat כשהמחיר הממוצע ב- OpenSeaצנח מ-17 את'ר בסוף ינואר לפחות מ-8 את'ר – שווה ערך ליותר מ-20 אלף דולר היום – מתוך אמונה שהאוסף יהיה אחד היחידים שישרוד את ההיפטרות הנוכחית מנכסים.

הערך של המפלצות הדיגיטליות Origin ו- Mystic במשחק הווידיאו הפופולרי Axie Infinity "נותר יציב" גם כשמחיר הכניסה למפלצות ה-Axies הפשוטות צנח מ-300 דולר ל-25 דולר, אמר אלכסנדר לרסן, סמנכ"ל התפעול של החברה מפתחת המשחק, Sky Mavis.

NFT אילוסטרציה (צילום: Rokas Tenys, shutterstock)
CryptoPunks. המשקיע החליט לעשות HODL | צילום: Rokas Tenys, shutterstock

Flamingo DAO, קולקטיב של שוחרי מטבעות קריפטו שבבעלותם למעלה מ-4,000 NFT, הביא לאחרונה משקיעים גדולים כחברים חדשים, כולל חברת ההון הפרטי צ'רנין גרופ שבסיסה בלוס אנג'לס, שאומדת את ערכו של הארגון בן השנתיים במיליארד דולר בערך. בשעה שהמחיקות בשוק ה-NFT השפיעו על חלקים אחרים בשוק, תיק ההשקעות של פלמינגו "לא השתנה הרבה במונחי ערך," אמר ארון רייט, חבר בקולקטיב שסייע ליצור את ה-DAO (ארגון אוטונומי מבוזר). במקום להאט את הרכישות, הקבוצה מגבירה את הקצב, הוא אמר.

סדקים נוספים החלו להופיע במקומות אחרים בשוק ה-NFT היוקרתי. בחודש שעבר, בעלים של יותר ממאה CryptoPunks שערכם מוערך ב-20 עד 30 מיליון דולר החליט לפתע להוציא את כל הפריטים ממכירה פומבית בסותביז. הוא אמר שהחליט לעשות "HODL" – סלנג של מטבעות קריפטו שפירושו המשך החזקה בהשקעה לטווח ארוך.

"האם זו הפסקה לפני התעוררות מחודשת בעוד חודש-חודשיים? להערכתי כן", אמר מארק קריסטל, מייסד Bored Capital Club, קולקטיב שמשקיע ב-Bored Apes. "אני לא חושב שאנחנו רואים את סופו של שוק ה-NFT, אבל אולי אנחנו רואים את סוף ההתחלה".

© The Financial Times Limited 2022. All Rights Reserved. Not to be redistributed, copied or modified in anyway. tech12 is solely responsible for providing this translation and the Financial Times Limited does not accept any liability for the accuracy or quality of the translation.