דב מורן, משקיע הון סיכון ויזם (צילום: דוד גראב, יח"צ)
דב מורן. "יכולים בקלות להגיע למצב של נוקיה" | צילום: דוד גראב, יח"צ

דב מורן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון Grove Ventures, יזם סדרתי מבכירי ההייטק הישראלי ומי שמוכר כממציא הדיסק און קי, מזהיר היום מפני המשך ההתקדמות במסלול שהמדינה צועדת בו. הוא קורא לשומרי הסף, בעלי התפקידים בממשלה, בצבא ובמשטרה, לממש את אחריותם החוקית ולמנוע את המשך ההידרדרות.

והעובדה שאנשי ההייטק נושאים בעיקר המאבק נגד החקיקה? מבחינתו זה מובן מאליו: "כל אדם, שה-IQ שלו הוא 100 ומעלה, מבין את הדברים האלה. מה לעשות, שבהייטק יש הרבה אנשים עם IQ גבוה, וגם בקרב טייסים, רופאים, אקדמאים. זה חלק מהחיים. אלה האנשים שיותר מעורבים, יותר חשוב להם, יותר קוראים ופחות מושפעים מה'הו-הא'. יותר מנסים להבין מה באמת קורה ולא הופכים להיות שבויים של אדם אחד, שאם היתה תחרות על המקום הראשון בעולם ביכולת לשקר בלי למצמץ או על הביטחון העצמי שלו או על קול הבריטון המהדהד, הוא היה זוכה".

צעדת ההייטקיסטים (צילום: מחאת ההייטקיסטים)
מחאת ההייטקיסטים, היום. "מקווה שההפגנות יעוררו את אלה שעוד לא נכנעו" | צילום: מחאת ההייטקיסטים

איך אתה רואה את ההשפעה של מה שקורה על ההייטק?
"אתה זוכר שפעם היתה בפינלנד חברה שנקראה נוקיה? מחזור מכירות מטורף – 70 מיליארד דולר - שניים מכל חמישה טלפונים בעולם היו של נוקיה. דבר מדהים. ומה קרה להם? נעלמו. ההייטק הישראלי יכול בקלות להגיע למצב הזה. בעוד עשר שנים יגידו 'פעם היה פה הייטק חזק נורא והוא נעלם'. וזה לא דודי אמסלם שעושה את ההייטק, זה לא ביבי נתניהו וגם לא החבר'ה של אגודת ישראל וגם לא נערי הגבעות. בסוף זה מעט אנשים שיוזמים ורצים וממציאים וחושבים ועוברים את התלאות הקשות בדרך להצלחה. וחלק גדול מהם לצערי לא יהיו פה. ואולי יהיו פה אבל ברוח נכאים כזו, שלא יהיה אכפת להם. תהיה פה רמת חיים הרבה יותר נמוכה, וגם מי שחי רחוק מההייטק יסבול קשות מזה: יהיה לו פחות כסף לבריאות, לחינוך, פחות כסף לביטחון שלו. ההשפעה תהיה על כולם".

מורן: "זה לא דודי אמסלם שעושה את ההייטק, זה לא ביבי נתניהו וגם לא החבר'ה של אגודת ישראל וגם לא נערי הגבעות. בסוף זה מעט אנשים שיוזמים ורצים וממציאים וחושבים ועוברים את התלאות הקשות בדרך להצלחה"

מה אתה חושב כשאתה רואה את תמונות המחאה ברחובות הערים בישראל?
"זה יום קשה. אני חושב שהמדינה הולכת לכיוון מאוד רע, שאם הוא לא ייפסק בצורה כזו או אחרת הוא עלול להביא אותנו לחידלון המדינה הישראלית, היהודית, הציונית, שעליה חלמו הורי, סבי, משפחתי, חברי. זה אסון אמיתי".

שלטי מחאת ההייטקיסטים באיילון, לאחר פרישת ניצב אשל (צילום: ליאור באקאלו, tech12)
מחאת ההייטקיסטים, השבוע. "עם ישראל כבר חטף מכה נוראה" | צילום: ליאור באקאלו, tech12

נראה לך שפעולות יום השיבוש אפקטיביות במאבק נגד החקיקה?
"אני חושב שראש הממשלה שלנו אדיש לחלוטין לגורל עם ישראל. הוא אדיש גם לגורל הסביבה הקרובה שלו, מתייחס אליהם כאנשים כמו לאוטו שלוקח אותך לעבודה ואין לך קשר אישי אמיתי אליו. אתה נותן לו דלק. מי שלא תומך בו, מבחינתו לא קיים, אין לו שום משמעות. ולכן אני מאמין שההפגנות לא משפיעות אמיתית עליו ועל האנשים שהוא בחר להקיף את עצמו בהם".

איפה המחאה בכל זאת משפיעה?
"אני חושב שההפגנות חשובות מסיבה אחת: יש במדינה הזו עוד אנשים שאמונים על משמר המדינה, על שמירת המוסדות הדמוקרטיים של מדינה. אני מאוד מקווה שההפגנות האלה יעוררו את אלה שעוד לא נכנעו וברחו, ואני מברך אותם על זה. אני חושב שהם צריכים לעשות מעבר לכך, הם צריכים למלא אמיתית את תפקידם כמגיני עם ישראל והדמוקרטיה הישראלית ואני מקווה נורא שההפגנות יגרמו לאנשים האלה להתעורר בזמן".

אתה מתכוון לשומרי הסף?
"כן, שומרי הסף. אני לא חושב שאני צריך להיכנס לפירוט. הפגנה היא דרך אחת לשכנע את האנשים האלה. אני לא ארחיב על דרכים אחרות".

"אני חושב שההפגנות חשובות מסיבה אחת: יש במדינה הזו עוד אנשים שאמונים על משמר המדינה, על שמירת המוסדות הדמוקרטיים של מדינה. אני מאוד מקווה שההפגנות האלה יעוררו את אלה שעוד לא נכנעו"

מה אתה עונה לאלה שאומרים שזו הדמוקרטיה, שהמצביעים נתנו לו את המנדט?
"זה יהיה בדיוק כמו אורבן בהונגריה שכאילו נבחר, כמו ארדואן שכאילו נבחר בבחירות דמוקרטיות, כמו בשאר אל אסד שזכה בבחירות בסוריה. ולכן הוא צריך ליצור מצב שבו מותר לשחד, מותר שהמקורבים יעשו מה שבראש שלהם ושאי אפשר יהיה לשפוט אותם, אי אפשר יהיה להגיד להם 'זה לא סביר'. בעוד שלוש וחצי שנים הוא יעמוד על דוכן הכנסת ויגיד 'אזרחים יקרים אנחנו נאלצים לדחות את הבחירות בשנתיים בגלל המצב הכלכלי או הביטחוני או המדיני', או מה שלא יהיה. ואנחנו לא נוכל לרוץ לבתי המשפט ולהגיד שזה לא סביר".

אני לא יוצא אופטימי מהשיחה הזו.
"לא, תצא אופטימי. כי אני מאמין שזה ישתנה. זה כל כך מטורף שבסוף נגיע לקרקעית שממנה לא תהיה ברירה אלא להכות בקרקעית ולחזור בחזרה למעלה, ואני מקווה שזה יקרה מהר ככל האפשר. עם ישראל כבר חטף מכה נוראה, הפסד עצום של כסף. כמה בתי חולים היה אפשר להקים בכסף הזה? כמה מערכות כיפת ברזל אפשר היה לבנות? אני מקווה שלא נלך לנזקים הרבה יותר חמורים. בסוף אני מאמין, יבוא שינוי ונחזור להיות העם המדהים הזה והמדינה הנפלאה הזו".