הצוות של Anina (צילום: קורל ריף)
צילום: קורל ריף

מתי נוסדו: יוני 2020
כמה גייסו: 3.3 מיליון דולר
מי המייסדים: ענת נתן, אסתי ברנץ, מידן לוי
איפה יושבים: אשדוד
אתר החברה: aninafoodtech.com

Anina מייצרת קפסולות מזון יפהפיות בגודל 13 ס"מ, שהופכות אחרי בישול קצר לארוחה. דפנות הקפסולות הללו – עגולות, רבועות, משולשות – שנראות כמו ציור מודרני, עשויות בעצם מירקות שעברו תהליך ייבוש ופריסה. התוכן הוא שאר התבשיל – עדשים שחורות, אדממה, בורגול. מניחים את הקפסולה בקערה, מוסיפים כוס מים ומכניסים למיקרוגל לשמונה דקות, וזהו, הארוחה מוכנה. הטכנולוגיה של החברה מאפשרת לעשות שימוש ב"ירקות מכוערים", המונח המקצועי לירקות שהחקלאי לא יכול לשווק כי הם אינם נראים יפה לצרכנים, למרות שתכולתם שלמה וטעימה. מייבשים את הירקות האלה ויוצרים "למינטים", שהם דפי ירק בתבניות צבעוניות. כל מנה מכילה כשתי כוסות ירק והתכולה מעניקה את תחושת השובע. הטכנולוגיה שפיתחו ב-Anina מאפשרת לשלוט בקצב ההתפרקות של הירקות בבישול, כך שהירקות מתבשלים קודם ולאחר מכן הם מתפרקים והתכולה מתבשלת.

"אנחנו מביאים את תחום האמנות לתעשיית האוכל", אומרת ענת נתן, מנכ"לית החברה ומייסדת משותפת, "אלה דברים שלא קיימים בתעשייה. זה עולם אחר, הדור הבא של המזון". נתן מגיעה מתפקידים קודמים בתנובה ובמטרנה ומאחוריה גם לימודי טבחות מקצועית וקונדיטוריה. שני המייסדים הנוספים, אסתי בארנץ ומידן לוי הם בכלל מעצבים תעשייתים, שחיפשו דרך להפוך ירקות מכוערים למזון יפהפה. עם הרעיון הזה הם באו לחממת The Kitchen של שטראוס, ושם שידכו אותם לענת נתן. "הם המציאו את המוצר ואני ממציאה את הביזנס", היא אומרת.

ארוחות הירקות הן המוצר הראשון שמוציאה החברה. בהמשך יבואו גם חטיפי פירות בגודל של חטיפי אנרגיה למיניהם, אבל בנויים כקפסולות עטופות בפרי מיובש וממולאות בגרנולה, אגוזים ושקדים. "הטכנולוגיה שלנו מאפשרת לנו לייצר אוכל בשיטת צריכה חדשה, שנותנת חוויה חדשה לצרכן בהמון רבדים, ומפעילה את כל החושים", אומרת נתן.

עד כה גייסה החברה 720 אלף דולר בסיד וסכום נוסף שנחשף רק עתה של 2.58 מיליון דולר, מה שמעמיד את סך הגיוס על 3.3 מיליון דולר. הגיוס הובל על ידי חממת דה קיטשן (The Kitchen) שבבעלות שטראוס ובשיתוף הרשות לחדשנות, אליו הצטרפו שתי קרנות אמריקאיות: Unovis Asset Management שמשקיעה בחברות פודטק שמפתחות חלבונים שלא מהחי וקרן ההשקעות Unorthodox Ventures. כעת על הפרק גיוס קדם A ב-2022 ובהמשך גיוס סבב A מלא שההון המגויס בו ישמש להקמת מפעל לייצור המזון.

בתקופה הקרובה אנחנו עשויים לפגוש את מוצרי אנינה על המדף של מעדניות מובחרות, למשל מעדניית זקס ברעננה. המנות שיגיעו בשלב ראשון יהיו מנה ים תיכונית עם בורגול ועדשים שחורות, מנה איטלקית ומנה אסייתית. המחיר: 20 שקלים למנה.