צבי שרייבר, Freightos (צילום: Freightos, יחצ)
צילום: Freightos, יחצ

חברת פרייטוס (Freightos) הישראלית מודיעה היום שהיא רוכשת את אחת המתחרות העיקריות שלה, חברת LFreight7 מארה"ב, במיזוג שמקים רשת הזמנת משלוחים אוויריים בינלאומית. הרכישה נעשתה במזומן ובמניות של פרייטוס, והחברה האמריקאית תמשיך להתנהל תחת המותג שלה. סכום הרכישה לא נמסר. פרייטוס היא מהמובילות בתחום הזמנת המטענים האוויריים הדיגיטליים (DAC) לחברות שילוח. 

הטכנולוגיה של פרייטוס מאפשרת דיגיטליזציה של התחום באמצעות פלטפורמת תמחור, הזמנה ומכירה דיגיטלית, המשמשת ספקים לוגיסטיים. הפלטפורמה, המשמשת כמארקטפלייס, מחוברת ישירות לחברות התעופה ומאפשרת רצף בין הזמנת המשלוח ובין המעקב אחריו עד הגעתו. לקוחות הפלטפורמה הם משרדי השילוח והלוגיסטיקה, יבואנים ויצואנים ונותני שירותים שונים בתחום, אך לא הציבור הרחב.

שוק ההובלה העולמי, שהיקפו מעל 500 מיליארד דולר, נותר עד לאחרונה כאחת התעשיות הלא מקוונות האחרונות, ורק בשנים האחרונות הפכה הזמנת מטענים אוויריים בפלטפורמות דיגיטליות לסטנדרט המוביל. בפרייטוס מציינים שיותר מ-29% מנפח המטענים האוויריים ב-2021 נוהלו באמצעות הפלטרפומה שפיתחו - WebCargo - מה שהוביל לתשואה שנתית של כ-1000% בתחום ה-eBookings בשנה זו.

"הרכישה היא צעד מתבקש"

פלטפורמת WebCargo של פרייטוס היא מהמובילות באירופה כיום עם כ-2,000 חברות שילוח ולוגיסטיקה שמשתמשות בה. הרכישה נועדה לחזק את רשת ההזמנות של החברה בצפון אמריקה והיא מוסיפה כ-10,000 חברות שילוח ואנשי מקצוע בתחום. בשנת 2019 רכשה פרייטוס את חברת Air Freight Bazaar מהודו.

מייסד ומנכ"ל פרייטוס, צבי שרייבר, אומר ל-tech12: "הצלחנו להעביר אחוז גדול מההזמנות להזמנות דיגיטליות, סוף סוף. היקף ההזמנות הדיגיטליות צמח פי 100 בשנתיים האחרונות". שרייבר מציין כי מערכות המידע של הרשתות כבר חוברו ולקוחות בארה"ב יכולים להזמין משלוחים אוויריים כבר עכשיו. "זה עניין של פריסה עולמית, ועכשיו יש לנו את רוב השוק", אמר.

"המחויבות שלנו ב-LFreight7 תמיד הייתה לפשט את תמחור ההובלה כמו גם את אוטומציית הצעות המחיר. שותפות זו היא הצעד ההגיוני הבא בדרכנו לעמוד בהבטחה זו מול לקוחותינו", אומר ברנן או'דאוד, מנכ"ל LFreight7. "התחרינו בחברת WebCargo לאורך השנים, ואני מאמין שעל ידי צירוף מערך הנתונים והיכולות שלנו נוכל לספק ללקוחותינו פתרון גלובלי מוביל בתעשייה. הרכישה הזו היא צעד מתבקש מאד עבור לקוחותינו וגם עבור העובדים שלנו".

 קבוצת פרייטוס הוקמה ב-2012 בידי היזם הסדרתי צבי שרייבר, ועד כה גייסה כ-120 מיליון דולר מקרנות סיכון ומשקיעים אסטרטגיים.