אייפון 14 פרו (צילום: GVLR, שאטרסטוק)
אייפון. לא הפעם הראשונה שאפל מסרסת תכונות טכניות במכשיר מסיבות לא עניינות כביכול | צילום: GVLR, שאטרסטוק

משרד התקשורת הוציא בימים האחרונים מכתב לכל חברות הסלולר הישראליות. הוא מנוסח בלשון משפטית וכותרתו "תאימות ציוד קצה ברשת" ובמכתב שואלת בכלליות מנכ"לית משרד התקשורת לירן אבישר בן חורין את חברות הסלולר על בעיות של חברות הסלולר מול "יצרן ציוד קצה", היינו חברות הסמארטפונים. "יש להתייחס בנפרד לתהליך התאימות לדור 5 לגבי כל אחד מהיצרנים הבאים: אפל, סמסונג ושיאומי", נכתב בדרישת המידע. המכתב פורסם הבוקר לראשונה ב"כלכליסט".

אבל מאחורי הלשון היבשושית מתרחשת דרמה של אמת. מסתבר שחברת הסלולר Wecom (אקספון) מופלית לרעה ולקוחות שלה, בעלי אייפון, לא יכולים להתחבר לרשת דור 5 - גם אם הם תחת כיסוי דור 5 וגם אם המכשיר שלהם נקנה בחנות אפל רשמית. באופן גס, מדובר בכשליש מלקוחות החברה - זה שיעור החדירה של אייפון בישראל.

החשש הוא שאפל חוסמת את לקוחות ויקום מהתחברות לרשת החדשה, בגלל שויקום אינה משווקת מכשירי אייפון (ולמעשה מכשירים בכלל) ולכן גם אין לה הסכם עם כללי אפל. זאת בשונה מארבע חברות הסלולר הגדולות: סלקום, פרטנר, הוט ופלאפון. כנראה שקיימת חסימה דומה גם בשעוני אפל ווטש ללקוחות ויקום. יש לציין שברמה הטכנית ויקום שותפה ברשת סלקום (במסגרת הסכם תדרים), ולכן לא אמור להיות חסם טכני ייחודי עבורה.

גורם במשרד התקשורת: "יש פה חשש לאפליה ופגיעה בדיני תחרות כלפי חברות קטנות, זה מה שאנחנו מבקשים לבדוק"

ויקום התלוננה בנושא למשרד התקשורת וזה החל בתקשורת מול אפל. השיחות בין הצדדים נמשכות כבר כחצי שנה - ללא תוצאות. במשרד התקשורת מרגישים שאפל "מסבנת" אותם. "יש פה חשש לאפליה ופגיעה בדיני תחרות, כלפי חברות קטנות, זה מה שאנחנו מבקשים לבדוק בדרישת המידע", מסר גורם רשמי במשרד התקשורת. ממצאי הבדיקה יועברו לאחר מכן גם לרשות התחרות הישראלית.

באם יתבררו הדברים כנכונים, זו לא תהיה הפעם הראשונה שאפל מסרסת תכונות טכניות במכשיר שלה מסיבות לא עניינות כביכול. כך למשל, אפל בעולם חוסמת את רכיב ה-NFC מול חברות פיננסיות ואחרות וזאת על מנת לקבל עמלה מכל טרנזקציה באפל פיי. הנושא הזה נבדק כעת כהגבל עסקי באיחוד האירופי.