אוטובוסים אוטונומיים  (אילוסטרציה: DedMityay, shutterstock)
אוטובוסים אוטונומיים. המיזם שיכול לגרום למהפכה בתחבורה הציבורית | אילוסטרציה: DedMityay, shutterstock

משרד התחבורה, הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, רשות החדשנות וחברת נתיבי איילון הודיעו היום (ראשון) על ארבע קבוצות שיבצעו ניסויים בהפעלת אוטובוסים אוטונומיים בישראל. התקציב שהוגדר עבור התכנית יעמוד על כ-61 מיליון שקל, מחציתו יהיה מתקציב המדינה והחצי השני מהחברות הזוכות. 

אלו הן הקבוצות הזוכות: הקבוצה הראשונה היא חברת מטרופולין, חברת B.G. Motors, חברת Karsan (טורקיה), חברת Adastec (מישיגן, ארה"ב), חברת Applied Autonomy (נורווגיה) וחברת Ottopia (ישראל). השניה היא חברת אגד וחברת טכנולוגיה צרפתית השלישית היא חברת דן, חברת Via (ישראל), חברת EasyMile (צרפת), חברת Enigmatos (ישראל) וחברת Ottopia (ישראל); והרביעית היא חברת נתיב אקספרס וחברת Imagry (ישראל). חברת מובילאיי לא ניגשה למכרז (החברה סירבה להגיב לפניית tech12).

מדובר בפיילוט דו שלבי שיתחיל בחודשים הקרובים ויסתיים בעוד שנתיים. בשלב הראשון יתבצעו ניסויים בשטחים תפעוליים ובשטח ניסויים סגור כדי להגיע להיתכנות טכנולוגית, ביצועית, בטיחותית ועסקית. בשלב השני הקבוצות הזוכות יפעילו קו שירות של תחבורה ציבורית-עצמאית בכבישים ציבוריים בדרכים ציבוריות כולל הסעת נוסעים.

במשרד התחבורה ורשות החדשנות מקווים כי אם הפיילוט יצליח, בתוך כמה שנים תוכל מדינת ישראל לעבור לתחבורה ציבורית אוטונומית. הדבר יביא להפחתה משמעותית בגודש בכבישים ויסייע בהתמודדות עם בעיית המחסור החמור בנהגים.

השתתף בהכנת הידיעה: ארז ליבנה