מפגינים בירושלים (צילום: רז סמולסקי וטל שחף, tech12)
מפגינים בירושלים, היום. עשרות מוקדי מחאה | צילום: רז סמולסקי וטל שחף, tech12

״הצעד שלקחה הממשלה היום הוא סדק נוסף בסכר ששומר על הכלכלה הישראלית, הקרוב לקריסה. קיצוניות החקיקה המוצעת לצד האגרסיביות בה היא מבוצעת יוצאים קרע שלא היה כמותו בעם, מביאים לגינוי מכל כיוון, הופכים את ישראל למוקצה ומרסקים את הכלכלה. לא מדובר בנבואות זעם - הנזקים כבר פה. חובה לעצור את התהליך מיידית ולהגיע להסכמות רחבות על שינויים כל כך מהותיים במדינה. אם לא נעשה זאת הממשלה הזו תהיה חתומה על הרס הנס של הכלכלה הישראלית בכלל וההייטק הישראלי בפרט, וכולנו נשלם את המחיר״. כך אמר היום גיגי לוי-וייס, מייסד-שותף בקרן NFX, בהפגנת ההייטקיסטים בירושלים.

הבוקר יצאו לכיוון ירושלים 40 אוטובוסים מלאים בעובדים ומנהלים שהוציאו קרנות ההון סיכון וחברות ההייטק, בהן קומרה קפיטל, Tlv Partners, NFX של גיגי לוי, למונייד, פאפאיה גלובל, CheQ, SKAI, אפספלייר, Disruptive, F2, Vintage, טייטו, WIZ, אותנטיקס,  INX, ורטקס, המכון הישראלי לחדשנות, אלגוסק, ליונבירד, אקטיב אימפלנטס ועוד חברות.

האוטובוסים יצאו משרונה בתל אביב, הרצליה, חיפה, יוקנעם, גומא, כורסי, איירפורט סיטי ומקומות נוספים בארץ. בשל הביקוש, תוגברו גם האוטובוסים שנוסעים לבירה וגם של הרכבות לירושלים.

בתום ההפגנה המרכזית המשיכו כמה אלפים מהמוחים לצעדה סביב הכנסת.

חסימות עזריאלי מחאת ההייטקיסטים (צילום: שירי ירקוני אסא)
חסימות בעזריאלי, הבוקר | צילום: שירי ירקוני אסא

בשבוע שעבר ההערכה היא כי עשרות אלפי עובדי הייטק עשו דרכם לבירה, והצטרפו להפגנת הענק שהתרחשה מול הכנסת.

סיון שמרי דהן, שותפה מנהלת בקומרה קפיטל, אמרה הבוקר: "זו הפעם השניה שאנחנו עולים לירושלים והפעם השביעית של הפגנות בכל מוצאי שבת, כאשר עשרות אלפי אנשים וההייטק בתוכם זועקים לממשלה 'עצרו, אל תהרסו לנו את התעשייה, אל תקרעו את חלקי החברה הישראלית'". לדברי שמרי דהן, המחאות לא יעצרו "עד שתעצר החקיקה והפוליטיקאים יגיעו להסכמה רחבה שתחזיר את ישראל להיות מקום יציב ובטוח, גם כלכלית וגם חברתית".

מחאת ההייטקיסטים 20.2.23 (צילום: יריב בן טובים)
מתוך ההפגנה היום | צילום: יריב בן טובים

אמש פירסמנו לראשונה כי קרן ההון סיכון הענקית בסמר מארה"ב, שפעילה מאוד בישראל, הוציאה מכתב חריג לחברות הפורטפוליו שלה בו היא ממליצה ליזמים לשקול להמיר שקלים שבקופה לדולרים לאור הרפורמה במערכת המשפט והאי וודאות בשוק שהיא יוצרת.

מחאת ההייטקיסטים (צילום: הגר רבט, tech12)
אחד מעשרות האוטובוסים שיצאו לירושלים היום | צילום: הגר רבט, tech12

עוד פורסם אמש ב-N12 כי חברות הישראליות שנסחרות בנאסד"ק נדרשות כעת להוסיף לדוחות הכספיים שלהן את המהפכה המשפטית כגורם סיכון. מדובר בטופס F20, שהחברות הישראליות שנסחרות בבורסה האמריקנית נדרשות למלא מדי שנה ובו לציין את גורמי הסיכון שיכולים להיות במסגרת ההשקעה. מתברר, שמבחינת עורכי הדין האמריקנים שמטפלים בנושא - המהפכה המשפטית בישראל היא גורם סיכון. 

 

תחנת רכבת יצחק נבון בירושלים (צילום: מחאת ההייטקיסטים, יח"צ)
תחנת רכבת יצחק נבון, ירושלים | צילום: מחאת ההייטקיסטים, יח"צ