מכון המחקר SNPI, חלק מסטארטאפ ניישן, אירח היום שורה של שרים בכנס שדן בעתיד ההייטק ובממשק בין הייטק וממשלה. ראש הממשלה לפיד שלח סרטון (מצ"ב) וכן דיברו בכנס שר האוצר אביגדור ליברמן, שרת התחבורה מירב מיכאלי, וכן נכס נציג האופוזציה יואב גלנט.

ראש הממשלה אמר: "כשאנחנו מדברים על האתגרים וההזדמנויות של סקטור ההייטק יש לי ארבע הנחות. ההנחה הראשונה היא ה-AI וביג דאטה הם מהפכה בסדר גודל של מנוע הקיטור. זה ישנה גם תעשיות כבדות כמו מזון, רפואה ואנרגיה. הכל הולך להשתנות.

"ההנחה השנייה היא ששוק היעד של התעשיות המסורתיות הוא 9 מיליון בני אדם ושוק היעד של תעשיית ההייטק הוא 9 מיליארד בני אדם. הנחת היסוד השלישית היא שכלכלה טכנולוגית לא דומה לכלכלה מסורתית ואם מישהו אחד מתעשר, זה לא הופך מישהו אחר לעני, זה לא בא זה על חשבון זה.

הנחת היסוד הרביעית היא שנדרש לתעשייה הזו חומר גלם אנושי ברמה גבוהה. כל זה מתכנס לתוכנית מיליון ישראלים בהייטק, שבפועל היא שלושה מיליון אנשים שמתפרנסים מההייטק, כי זו תעשייה שמייצרת גם מעגל שני ושלישי של אנשים שמתפרנסים בכבוד - מחברת הקייטרינג ועד המעצבת".

לפיד דיבר על ההיסטוריה של מדינת ישראל בהשקעה ועידוד ההייטק ואמר: "אני איש השוק החופשי אבל גם בשוק החופשי לממשלות יש תפקיד. תוכנית אפולו הממשלתית בארה"ב יצרה פרצה את הדרך לתעשיית המחשבים ויצרה את הצ'יפים הראשונים. תוכנית יוזמה בשנות ה-90 יצרה כמעט מאפס את קרנות ההון סיכון בישראל והחממות הראשונות".

_OBJ

לפיד סיכם: "מדינת ישראל לא תתחרה בהודו ואינדונזיה בייצור טי-שירטים. היא כן תתחרה וכן תנצח בטכנולוגיות. מדובר בשוק עתידי ענק. זה הולך להתחרות בהיקף שלו בפינטק. זו משימה עוצרת נשימה. היא תצריך משאבים גדולים, אבל כאלה שבתחום האפשרויות שלנו".

אחריו עלה לבמה שר האוצר ליברמן ודיבר עם העיתונאי אודי סגל. ליברמן עלה למתקפה ותקף את ח"כ בנימין נתניהו על הדיל שסגר מול המפלגות החרדיות שעשוי למנוע לימודי ליבה באוכלוסיה זו: "אותם 5 מיליארד שקל שיו"ר האופוזיציה מתכוון לבזבז על חסימה של חלק גדול מהאוכלוסייה מלימודי ליבה צריך להשקיע בתשתיות", אמר כשהוא מכוון לתשתיות חינוכיות ומדעיות. הוא הוסיף: "נדרשות שתי החלטות קשות: להפסיק עם הקצבאות מילד חמישי והלאה, ואין שום מימון למערכת בלי לימודי ליבה. אתמול ראינו דו"ח קשה מאד על מערכת החינוך בניו יורק ושם הורידו את הגליוטינה. לא יהיה שום מימון למערכת חינוך שבא לא לומדים לימודי ליבה".

שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי: "ההדרה של אנשים צעירים מלימודי ליבה פוגעת בהם. צעיר חרדי יכול ללמוד טכנולוגיה, אנגלית, מתמטיקה, מדעים ולא על חשבון דברים אחרים. המצב שעושים דילים פוליטים על החשבון של צעירים מהפריפריה או ממגזרים שונים היא טעות גדולה"

ח"כ גלנט הגיב לסוגיית לימודי הליבה ואמר: "התפיסה החילונית הזו (של עידוד לימודי ליבה, א"ז) עם יהודים זה לא עובד. אנשים הלכו למותם תוך קריאת שמע ישראל אלף ואלפיים שנה כי הם חשבו שממירים את דתם". הוא הציג קווים לתוכנית משלו לקידום הייטק: "נאתר את כל החברות בעולם שהן פונטציאליות, סטייל אינטל, ונבטיח להן שני דברים: הטבות במיסוי לפרק זמן ממושך ומסלול זהב לבירוקרטיה הישראלית. בתמורה נדרוש שני דברים: שימצאו פתרונות גם לצווארון כחול וגם שבאזורים הסמוכים למפעל יקימו מגמות בבתי ספר".

שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי: "ההדרה של אנשים צעירים מלימודי ליבה פוגעת בהם. צעיר חרדי יכול ללמוד טכנולוגיה, אנגלית, מתמטיקה, מדעים ולא על חשבון דברים אחרים. המצב שעושים דילים פוליטים על החשבון של צעירים מהפריפריה או ממגזרים שונים היא טעות גדולה.

מי שחושב שאתה יכול להשאיר אוכלוסיות כמו חרדים וערבים מאחור ולחשוב שאתה יכול להגיע לפריון גבוהה אז לא, והנה התוצאות: יש שתי כלכלות בישראל, של מיצוי פוטנציאל ומגזר שבו לא ממקסמים את הפוטנציאל האנושי. יש משאב אנושי כל כך משמעותי שלא מנוצל בגלל החלטות פוליטיות כאלו ואחרות וחייבים למקסם את האנשים האלו - אילו משאבים יש לנו? את הטכנולוגיה ממציאים אנשים".